Buitenland

Trump: Harris en Clinton geen toegang tot gevoelige informatie

De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag de veiligheidsmachtigingen ingetrokken van voormalig vicepresident Kamala Harris en ex-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton. Zij hebben daardoor niet langer toegang tot vertrouwelijke overheidsinformatie.

ANP
22 March 2025 04:48Leestijd 2 minuten

Ook mogen zij niet langer zonder begeleiding „de beveiligde faciliteiten van Amerikaanse regeringsgebouwen” betreden. Voormalige presidenten van de Verenigde Staten en nationale veiligheidsfunctionarissen behielden tot nu toe traditioneel hun veiligheidsmachtiging.

De Republikeinse president Trump, die ook ex-president Joe Biden de toegang tot vertrouwelijke informatie ontzegde, versloeg Clinton bij de verkiezingen van 2016 en Harris bij de stembusgang van vorig jaar. Ook een aantal andere vooraanstaande politici heeft sinds vrijdagavond geen toegang meer tot gevoelige informatie, net als alle familieleden van Biden. Het betreft vooral Democraten, maar bijvoorbeeld ook Liz Cheney: een Republikeins ex-parlementslid dat veelvuldig kritiek uitte op Trump.

„Ik heb vastgesteld dat het niet langer in het nationaal belang is dat de volgende personen toegang hebben tot geclassificeerde informatie,” stelde Trump vrijdagavond in een memorandum. Hij liet daarin weten dat de ontzegging tot gevoelige informatie ook geldt voor de Democratische ex-minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken.

Overigens nam Biden in 2021 een ietwat vergelijkbare beslissing. Hij ontzegde destijds Trump de toegang tot inlichtingenbriefings, met als reden diens „grillige gedrag”. Tot dan toe was het gebruikelijk dat Amerikaanse oud-presidenten ook na hun vertrek uit het Witte Huis nog af en toe op de hoogte werden gehouden door de inlichtingendiensten.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer