Franse partijleiders: Macron wil binnen 48 uur premier aanwijzen
De Franse president Emmanuel Macron wil binnen 48 uur een nieuwe premier aanwijzen. Dat zeggen de leiders van de partijen waarmee hij dinsdag heeft gesproken. De bijeenkomst in het Élysée-paleis ging over de vorming van een nieuwe regering.
Macron had de leiders van bijna alle politieke partijen uitgenodigd, met uitzondering van de rechts-radicale Rassemblement National (RN) en het links-radicale La France Insoumise. Het is nog niet duidelijk wie hij als premier gaat aanwijzen en dus de taak krijgt een nieuwe regering te vormen.
Olivier Faure van de Parti Socialiste omschreef het overleg bij vertrek als „interessant maar niet doorslaggevend” en zei dat „de bal bij de president ligt”. De socialisten eisen onder meer een linkse premier in ruil voor steun aan Macron. Marine Tondelier van Les Écologistes zei tegen verslaggevers dat Macron „geen compromis sloot en geen concessie deed”.
Macron vertelde tijdens het overleg dat hij niet op zoek wil naar steun van „extreme” politieke partijen, in het bijzonder RN van Marine Le Pen, aldus zijn medewerkers. Die zeiden ook dat Macron het parlement niet opnieuw wil ontbinden in de resterende dertig maanden van zijn tweede en laatste ambtstermijn. Hij ontbond het parlement afgelopen juni, nadat RN in Frankrijk de grootste was geworden bij de Europese Parlementsverkiezingen.
Macron deed er na de vervroegde parlementsverkiezingen van afgelopen zomer twee maanden over om een nieuwe premier te vinden. Dat werd Barnier, een ervaren politicus die namens de Europese Unie met het Verenigd Koninkrijk over de Brexit onderhandelde. Zijn centrumrechtse minderheidsregering viel na drie maanden.
Het parlement nam vorige week een motie van wantrouwen aan, omdat Barnier een begroting voor 2025 had doorgedrukt zonder een stemming in het parlement. De demissionaire regering werkt aan plannen waardoor de Franse staat kan blijven functioneren, totdat begin volgend jaar een begroting voor 2025 wordt aangenomen.