Buitenlandfraude 

Marine Le Pen door rechter uitgesloten van verkiezingsdeelname

De radicaal-rechtse politica Marine Le Pen is uitgesloten van deelname aan de presidentsverkiezingen in Frankrijk. De rechter heeft dat besloten nadat Le Pen schuldig was bevonden aan fraude met EU-geld.

ANP
31 March 2025 12:01Gewijzigd op 31 March 2025 12:45Leestijd 2 minuten
Le Pen komt maandag aan bij de rechtbank in Parijs. beeld AFP, Thomas SAMSON
Le Pen komt maandag aan bij de rechtbank in Parijs. beeld AFP, Thomas SAMSON

De rechter heeft nog niet gezegd hoe lang de uitsluiting geldt. In 2027 zijn er weer presidentsverkiezingen.

Marine Le Pen was aanwezig in de rechtbank, maar verliet de zaal voordat de straf werd uitgesproken. Aanklagers hebben ook nog een gevangenisstraf van vijf jaar en een geldboete geëist. De verdediging van Le Pen eiste vrijspraak. Haar advocaten noemden de rechtszaak een politiek proces om de populaire politica uit te schakelen.

Nadat haar partij vorig jaar een grote verkiezingsoverwinning behaalde, werd Le Pen als een belangrijke kanshebber voor het presidentschap gezien. Behalve Le Pen stonden ook meer dan twintig partijgenoten terecht. Acht van hen zijn ook veroordeeld en mogen geen openbaar ambt bekleden.

Le Pen zat van 2004 tot 2017 in het Europees Parlement, dat in 2015 mogelijke onregelmatigheden constateerde bij de salarissen van parlementaire medewerkers van Le Pen. Geld dat was bedoeld om assistenten in het Europees Parlement te betalen, zou ze vervolgens vooral hebben gebruikt voor de betaling van partijmedewerkers in Frankrijk. Er zouden miljoenen euro’s mee zijn gemoeid.

Meer over
Frankrijk

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer