Binnenland

UvA-baas: keihard bezuinigen is dom, doe het niet

De Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Hogeschool van Amsterdam (HvA) roepen het kabinet op de aangekondigde bezuinigingen op het hoger onderwijs in te trekken. „Deze regering heeft het steeds over dat kennis en inzicht nodig is voor alle problemen van Nederland. Maar wat doet deze regering? Keihard bezuinigen. Dat is dom, dom. Doe het niet”, zei bestuursvoorzitter Edith Hooge van de UvA tijdens een manifestatie op de Dam in Amsterdam.

ANP
17 March 2025 14:53Gewijzigd op 17 March 2025 15:22Leestijd 2 minuten

Jopie Nooren, de bestuursvoorzitter van de HvA, sloot zich daarbij aan. „Nog meer werk met minder mensen is onacceptabel.” Ze deed daarom een oproep aan onderwijsminister Eppo Bruins: „Kom uit je ivoren toren. Doe waar je voor bent, zorg voor goed onderwijs en onderzoek in Nederland. Verschuil je niet achter regeerprogramma’s.”

Protestleider Rens Bod van de groep WOinActie beschuldigt het kabinet van „wraakbezuinigingen”. Hij voegt eraan toe: „De geschiedenis laat zien dat we keer op keer verkeerd inschatten wat in de toekomst belangrijk is. Laten we de wetenschap beschermen.”

Volgens Bod deden ongeveer 5000 mensen mee aan de demonstratie. Die begon maandagmiddag met een mars vanaf de Roeterseilandcampus van de UvA. Daarin liepen studenten, docenten en bestuurders mee.

Het kabinet wil, met steun van een deel van de oppositie, ruim 1,2 miljard euro bezuinigen op onderwijs en onderzoek. Universiteiten en hogescholen houden daarom een estafettestaking. Die begon vorige week in Leiden en Den Haag. Daarna waren er protesten in Utrecht, Nijmegen en Arnhem. Het protest in Amsterdam maandag is volgens de organisatoren de grootste betoging uit de reeks.

In de komende weken zijn er ook protesten bij universiteiten en hogescholen in Groningen, Enschede, Rotterdam, Tilburg, Wageningen en Maastricht. Ook bij de Vrije Universiteit in Amsterdam volgt een demonstratie. De estafette wordt waarschijnlijk afgesloten met een landelijk protest.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer