Kabinet wil meer plekken zoeken om naar aardgas te boren
Het kabinet wil meer plekken zoeken om naar aardgas te boren. Dat schrijft klimaatminister Sophie Hermans in een brief. Volgens de VVD-bewindspersoon is het verhogen van de ‘opsporingsactiviteiten’ nodig om zo efficiënt mogelijk gas te winnen. In uitzonderlijke gevallen wil het kabinet risico’s van die zoektocht op zich nemen.
Het ministerie heeft woensdag een akkoord gesloten met Energiebeheer Nederland en de branchevereniging van olie- en gaswinningsbedrijven over het winnen van gas op de Noordzee. Volgens de minister is het ondanks de energietransitie nog tot 2045 nodig om in Nederland gas te winnen.
Nederland is sinds 2018 netto-importeur van gas. Het kabinet wil minder afhankelijk worden van buitenlandse bronnen. Na het sluiten van het Groninger gasveld blijven de kleine gasvelden over. Die leveren op termijn te weinig gas om onafhankelijk genoeg te blijven.
Het vandaag gesloten akkoord gaat alleen over gaswinning op zee. Over gaswinning op land zijn geen nieuwe afspraken gemaakt. Een plan over de afbouw van die gasproductie volgt later.
Eind vorig jaar besloot Hermans om in het Groningse Warffum nog acht jaar lang gaswinning toe te staan, tot onvrede van bewoners. Ook de gaswinning onder de Waddenzee bij het Friese Ternaard ligt gevoelig vanwege de Waddennatuur. Over dit gasveld neemt Hermans later een besluit.
Milieudefensie-directeur Donald Pols stelt dat als de minister zich echt zorgen zou maken over de Nederlandse afhankelijkheid van fossiele brandstoffen uit het buitenland, het land juist helemaal van het gas af moet. „Zo snel mogelijk. Maar door de Noordzee leeg te pompen worden we alleen maar meer afhankelijk. Het vertraagt de duurzame transitie en bovendien zijn nieuwe gasvelden in strijd met internationale klimaatafspraken.”