Weer strenge controle op luilak in Hoeksche Waard
De gemeente Hoeksche Waard gaat dit jaar rond Koningsdag weer streng controleren tijdens het traditionele luilak. Dat moet voorkomen dat grote groepen scooterrijders het Zuid-Hollandse eiland onveilig maken, wat afgelopen jaren gebeurde. Dat leidde toen volgens de gemeente tot overlast en gevaarlijke situaties, met name in en om Oud-Beijerland.
Voor de hele gemeente geldt vanaf vrijdag 22.00 uur tot zondag 10.00 uur een samenscholingsverbod. Dat geldt voor „groepen van 4 of meer personen die met gemotoriseerde voertuigen hinderlijk en/of intimiderend gedrag vertonen en/of de openbare orde verstoren”. Bij overtredingen kan een proces-verbaal volgen, maar ook inbeslagname van een scooter of een aanhouding, zo waarschuwt de gemeente.
Luilak is een traditie in bepaalde delen van het land, meestal met Pinksteren. Vaak wordt er ’s ochtends vroeg veel kabaal gemaakt, van oorsprong om langslapers en telaatkomers te bespotten.
Volgens burgemeester Erik van Heijningen gaat het niet om „scooterrijders die ’s ochtends vroeg zonder uitlaat wat rondjes rijden om inwoners wakker te maken”, maar om „een specifieke groep die straatraces houdt en andere gevaarlijke toeren uithaalt op hun voertuigen, vaak met publiek erbij”. „Ik heb de politie verzocht streng op te treden”, aldus de burgemeester.