BBB: toch geld voor Nedersaksenlijn uit Lelylijn-pot
De coalitie trekt 1,9 miljard euro uit voor de Nedersaksenlijn, meldt de BBB. Deze spoorlijn moet Enschede en Groningen via Emmen met elkaar verbinden. Het bedrag komt uit de 3,4 miljard euro die klaarstond voor de Lelylijn tussen de Randstad en Noord-Nederland.
In december nam de Tweede Kamer unaniem een motie aan om het geld voor de Lelylijn niet voor andere doeleinden te gebruiken. Ook de vier coalitiepartijen stemden voor. In een toelichting op het akkoord over de voorjaarsnota zei BBB-leider Caroline van der Plas hier niets over.
Voor een reeks andere infrastructuurprojecten schuift de coalitie ook met het Lelylijn-geld. De BBB noemt de ‘flessenhals’ in het spoor bij Meppel, de N50 en N36 in Overijssel en de sluis bij Kornwerderzand. Bij elkaar gaat het om honderden miljoenen.
„BBB benadrukt dat dit niet betekent dat de Lelylijn geschrapt wordt”, schrijft de partij in een persbericht. Het geld voor die spoorlijn moet ergens anders vandaan komen.
De Lelylijn kwam al zo’n 10 miljard euro tekort en met de ingreep van de coalitie loopt dat tekort nog verder op. NSC-Kamerlid Olger van Dijk kwam met oog op het geldgebrek met een motie om dan maar een „masterplan” te ontwikkelen, een onderzoek naar het spoorproject. „Laten we de energie van het masterplan vasthouden”, zegt Van Dijk. „Het eerlijke verhaal is dat het geld door een volgend kabinet zal moeten worden geregeld.”
In het najaar kreeg staatssecretaris Chris Jansen (Openbaar Vervoer, PVV) nog kritiek uit de Kamer toen hij de schuif voorstelde. „Hij stapte te snel naar een te makkelijke optie”, zegt Van Dijk. De Kamer gaf de staatssecretaris de opdracht om elders geld te zoeken, maar dat bleek op de korte termijn te weinig op te leveren om de Lelylijn van de grond te krijgen.
De coalitie heeft het verzet tegen het aanboren van het Lelylijn-geld opgegeven omdat dat de snelste manier was om op andere plekken iets te bereiken, zegt Van Dijk. „Ik denk dat het aan het Noorden goed uit te leggen is.”