In Atjeh en Sri Lanka weer scholen open
Sommige scholen in Atjeh en de getroffen gebieden in Sri Lanka waren maandag voor het eerst sinds de tsunami van 26 december weer open. Veel leerlingen kwamen echter nog niet opdagen.
„We doen de scholen weer open om te proberen de kinderen op te beuren. Ze zijn zo neerslachtig”, zei Sutrisni, de 40-jarige directeur van de basisschool Guegajah in Atjeh Besar, waar ongeveer de helft van de 130 leerlingen op school verscheen. In de twee lokalen waar geen ontheemden zijn ondergebracht, reciteerden ze koranverzen, samen met zo’n zestig ontheemde kinderen. De komende weken worden de gewone lessen hervat. „Vandaag leren we ze alleen hoe ze in deze zware tijden moeten bidden”, aldus Sutrisni.
In de provincie Atjeh zijn 420 scholen verwoest en 1000 leraren om het leven gekomen, zo maakte de Indonesische regering maandag bekend. Minister van Welzijn Alwi Shihab zei dat er zo snel mogelijk nieuwe scholen worden gebouwd en dat de regering nieuwe leraren zal aantrekken voor Atjeh. „Tot die tijd kunnen tenten en openbare gebouwen zoals moskeeën als school worden gebruikt”, zei de minister.
Het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, heeft mobiele scholen op weg gestuurd naar Sumatra, het eiland waarop Atjeh ligt. Zij komen als het goed is binnen enkele dagen aan. De scholen zijn bedoeld voor permanente opvangkampen, die echter nog moeten worden opgezet. Het zal daarom nog enige tijd duren voor de scholen in gebruik genomen kunnen worden.
Unicef-woordvoerder Gordon Weiss noemde de heropening van de scholen „een dapper, symbolisch gebaar.” Volgens hem zullen veel stoelen in de klassen voorlopig onbezet blijven, aangezien veel kinderen zijn omgekomen, in opvangkampen ver van hun woonplaats verblijven of niet terug durven naar hun door de zeebeving verwoeste en provisorisch weer opgebouwde scholen. „Er zijn genoeg redenen om niet naar school te gaan. De kinderen verkeren in een diepe schok”, zei hij.
Ook in Sri Lanka zijn veel scholen weggespoeld of ingericht als opvangcentrum. Bij de jongensschool Vidyaloka in Galle meldden zich maandag ongeveer 80 van de 2400 leerlingen. Het schoolhoofd, M. G. Gunapala, vroeg hun te helpen de lokalen op te knappen. Het water heeft behoorlijk huisgehouden in de school, maar het is de bedoeling dat de lessen op 20 januari weer beginnen.
„Ik ben vast van plan om deze plek weer op te bouwen”, zei Gunapala. „Als ik me niet positief opstel, kan ik het personeel en de leerlingen niet motiveren.” Eenderde van de 96 lokalen is beschadigd en veel computers en boeken zijn verloren gegaan. De meisjesschool Anuladevi Balika Vidyalaya, die 1700 leerlingen telt, is zwaarder getroffen en gaat daarom pas op 17 januari open.