Aziatische beurzen flink omlaag na importheffingen Trump
De Aziatische aandelenmarkten gingen maandag hard omlaag door de vrees voor een wereldwijde handelsoorlog. De Amerikaanse president Donald Trump legde zaterdag importheffingen op voor producten uit Canada, Mexico en China. Het gaat om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Voor gas uit Canada geldt een heffing van 10 procent.
Ook op producten uit China komt een heffing van 10 procent, bovenop de tarieven die al voor producten uit dat land bestonden. De importheffingen gaan op dinsdag 4 februari in. Trump wil de drie landen dwingen om de productie en de verspreiding van fentanyl te stoppen. Ook wil hij Canada en Mexico onder druk zetten om de illegale migratie naar de VS aan te pakken. China, Canada en Mexico hebben al aangekondigd tegenmaatregelen te nemen. De Europese Unie is volgens Trump ook „zeer snel” als volgende aan de beurt voor importheffingen.
De Nikkei, de Japanse hoofdindex in Tokio, zakte 2,7 procent. Vooral de Japanse autofabrikanten stonden onder druk door de angst dat de wereldhandel wordt getroffen door de importheffingen. De aandelen van Toyota, Honda en Nissan verloren tot 7 procent. De Japanse minister van Financiën verklaarde „ernstig bezorgd” te zijn over de mogelijke gevolgen voor de wereldhandel van de ingrijpende tarieven van president Trump. „Japan moet deze beleidsmaatregelen en hun effecten nauwlettend volgen en passende maatregelen nemen”, aldus de minister.
Ook in Zuid-Korea gingen grote exportbedrijven als elektronicaconcern Samsung (min 2,7 procent) en autobouwer Hyundai (min 2,2 procent) omlaag. De Kospi in Seoul verloor 2,5 procent. In Sydney daalde de All Ordinaries 1,8 procent. In Shanghai was de beurs nog gesloten vanwege het Chinees Nieuwjaar. In Hongkong werd de handel wel hervat en verloor de Hang Seng-index 0,6 procent.