Dit heeft het Zuid-Koreaanse leger woensdag aangekondigd. Aan de oefening doen gevechtsvliegtuigen en artillerie mee, evenals het grootste aantal militairen dat het land voor een oefening in vredestijd heeft opgetrommeld. De manoeuvres zijn op het vasteland van Korea.

De aankondiging volgt op een korte oefening maandag op een Zuid-Koreaans eilandje niet ver van de Noord-Koreaanse zuidwestkust. Noord-Korea had gedreigd daar militair op te reageren, maar deed dat niet.

Het eilandje, Yeonpyeong, werd 23 november door Noord-Korea onder vuur genomen toen Zuid-Koreaanse militairen er oefenden. Die beschieting kostte aan vier mensen het leven en richtte aanzienlijke schade aan.

„Deze nieuwe grote oefening is een machtsvertoon tegen die beschieting", zei een legerofficier. Hij zei dat soortgelijke oefeningen al ruim vijftig keer zijn gehouden, maar nooit op zo'n grote schaal. „Deze omvang is enorm. Waar we normaal zes stuks geschut inzetten, hebben we er nu 36. We laten F-15 gevechtsvliegtuigen schieten. We hebben helikopters. Allemaal vuren ze echte munitie."

Het Zuid-Koreaanse leger wil zo de reactie op een Noord-Koreaanse aanval trainen.

tekst ANP, beeld EPA