Vanmorgen om ongeveer half elf arriveerde de bus in Apeldoorn. De groep werd hartelijk ontvangen door Bineke van Dolenweerd met wat drinken en een gevulde koek. Daarna vertelde directeur Bart Visser van de EMG van alles over het bedrijf.
Leuk was dat hij liet zien hoe ze de advertentie’s aanpassen aan de christelijke richtlijnen, bijvoorbeeld; geen advertentie’s waarin wordt vermeld dat de organisatie op zondag geopend is. Ook bezochten de leerlingen de newsroom en zagen de laatste pagina van de krant van vandaag naar de drukker gaan. Dit gebeurt elke dag om vijf voor twaalf, daarna kan er niets meer aan worden aangepast.
Er volgde een video waarin de reis te zien was die een krant maakt voordat hij in de brievenbus ligt. Na het zakken van de krant gaat hij meteen naar de drukker. Elke dag wordt er ongeveer 128 km papier gebruikt. Wist je dat er door het hele land 70 Erdee-busjes rijden, om de kranten te verspreiden? En raad eens hoeveel bezorgers er dagelijks in touw zijn voor de krant? Wel 1500! En de afgelopen 40 jaar zijn er ongeveer 15.000 Erdee-bezorgers geweest.
De lunch was heerlijk, daarna werden er groepjes gemaakt voor de workshops. De eerste workshops voor groep C was ‘fotografie’. Met fotograaf Anton Dommerholt maakte we een groepsfoto die hieronder te vinden is.
De meeste leerlingen vonden de excursie naar het Reformatorisch Dagblad ontzettend leerzaam. „Het kost erg veel inspanning om elke dag weer een krant te maken. Een race tegen de klok”, aldus Carlijn.
Rianne verbaasde zich erover hoe snel journalisten moeten werken om alles op tijd af te krijgen. Voor Sybranda was de samenwerking erg opvallend. Er staat veel druk op iedereen, vond ook Matthias.
De andere workshops waren vormgeving en journalistiek, waar dit verhaal werd geschreven. Hier werd ook duidelijk hoe je keuzes moet maken in het nieuws, hoe je artikelen moet bewerken en dat alles echt op tijd binnen moet zijn.
De leerlingen waren bij het RD omdat ze hun eigen krant hadden gemaakt: de Wartbrugger. Een informatieve krant vol interviews, columns en weetjes voor brugklassers die voor het eerst op het Wartburg College komen.