De vierdejaarsstudenten aan de Design Academy in Eindhoven kregen de opdracht om iets met religie te doen. Voor Jan Pieter bekend terrein: hij is al zijn leven lang protestants. Voor Esther was het nieuw: „Je bent onbekend met een kerk als je ouders niet gelovig zijn.”

Het leek Jan Pieter leuk om voor de opdracht iets met de vormgeving van kerken te gaan doen. Esther sloot zich na wat dubben bij Jan Pieter aan. „Ik wist niet zeker of ik wel zin had in dit project.” Het viel haar alles mee.

Voor het onderzoek gingen de twee samen naar Jan Pieters kerk, de Kruispuntgemeente in Eindhoven. Dat was voor Esther een interessant bezoek. De taal was er niet zo vormelijk, het gebouw niet zo traditioneel. Esther: „Ik kon me goed concentreren op de inhoud van de dienst, zonder afgeleid te worden door tradities en mijn vooroordelen daarbij.”

De ervaringen van Esther leidden de twee naar hun idee van een garageboxkerk. Jan Pieter: „Veel gemeenten hebben een eigen gebouw. Als het kerkbezoek afneemt, blijft de gemeente met een groot gebouw zitten. De Kruispuntgemeente huurt een buurtgebouw, dus zij kan gemakkelijk verhuizen. Dat lijkt me iets voor de toekomst: de zwervende kerk.”

Volgens Jan Pieter sluit dat aardig aan bij de eerste christengemeenten. „Christenen kwamen vroeger samen op straat, op een plein of bij iemand thuis. Niet in een kerkgebouw. Pas later werd de kerk een soort instituut met een vast gebouw.”

De vraag is of zo’n vast gebouw in de toekomst nog voldoet, zeggen de ontwerpers in spe. Esther: „De huidige kerken staan vaak midden op een plein en hebben ondoorzichtige ramen. Als je net als ik nooit naar een kerk gaat, hoe kom je er dan binnen? Dat gaat niet zomaar. Maar als een gemeente in bijvoorbeeld een garagebox kerkt, of in een leegstaande winkel, kun je zomaar even langslopen. Zeker als de deur open blijft staan. De kerk is dan zichtbaar, zonder opdringerig te zijn.”

Jan Pieter: „Een garagebox staat aan een straat. Er is bijna geen drempel. Mensen die vervreemd zijn van het geloof en het niet in hun hoofd zouden halen om een kerkdienst te bezoeken, lopen een garagebox misschien wel binnen.”

Of ze denken dat kerken blij zijn met hun ideeën? De studenten weten alleen dat het kerkbestuur van de protestantse gemeente Eindhoven wel geïnteresseerd was. Jan Pieter: „Het idee is ook niet bedoeld om morgen al uit te voeren, maar om mensen aan het denken te zetten.”