Officieel is het woensdag een debat met de informateurs Henk Kamp (VVD) en Wouter Bos (PvdA) over het proces van de formatie en heeft het slechts als doel een formateur aan te wijzen: VVD-leider Mark Rutte. Partijen als D66, GroenLinks en Partij voor de Dieren willen het daar ook bij houden en pas binnenkort met een beëdigd kabinet spreken over zijn plannen.

Maar onder meer VVD, PvdA en SP vinden dat het iedereen vrij staat om de 10 minuten spreektijd te benutten voor alles wat met de vorming van het nieuwe kabinet te maken heeft. De partijleiders Mark Rutte en Diederik Samsom zijn bereid, zoals ze in de media al deden, hun plannen te verdedigen.

VVD-staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie gaf dinsdag op een VVD- bijeenkomst een toelichting op het regeerakkoord waar VVD en PvdA het maandag over eens werden. Hij verwacht dat de beëdiging maandag al kan plaats hebben.

Maar dan moet de Tweede Kamer woensdag wel een beetje meewerken. Als de Kamer VVD-leider Mark Rutte woensdag benoemt tot formateur kan het snel gaan. Wil de Kamer na het debat met de informateurs nog een nieuw debat met de formateur, dan wordt maandag te krap.

In dat geval kan de beëdiging waarschijnlijk pas plaatsvinden na de reis die Rutte als premier van maandagavond tot en met woensdagavond maakt naar Turkije.