Corné de Jong (15) uit het Brabantse Linden en Gerjan Holland (15) uit Vriezenveen kwamen gisteren naar scholengemeenschap Jacobus Fruytier in Apeldoorn om mee te doen aan een heuse laswedstrijd. Het tweetal had een eerdere voorronde op zijn school met glans doorstaan; Corné op de Pieter Zandt in Kampen, Gerjan in Apeldoorn.
De titel beste Nederlandse junior lasser is in zicht. Dat geeft de burger moed, zou je zeggen. Maar Corné heeft er niet veel vertrouwen meer in. Zijn vingers volgen een lasnaad op zijn werkstuk. „Kijk, hier schoot ik uit. Da's jammer, hè, want hij moet strak zijn. Die finale zit er niet meer in. Het wilde gewoon niet."
In het lokaal knerpen korreltjes metaal onder de voeten. Hier en daar spatten wat vonken uit een hok. Gerjan is nog even bezig, laskap op zijn hoofd. Maar dan komt hij erachter dat het ding niet aanstaat. Oei. Pijnlijke ogen? „Valt mee. Ik ben wel wat gewend."
„Het moeilijkste is om gelijkmatig te lassen", vertelt hij, terwijl de laskap weer een plekje aan de wand krijgt. „Als je iets scheef gaat, moet je toch door. Even stoppen zit er niet in, dan krijg je hoogteverschil." Een geslaagde las geeft een echte kick, vindt Gerjan. Toch zoekt hij zijn toekomst niet in het laswerk. „Ik word liever loonwerker. Da's toch mooier."
„Een net lasje leggen" is ook voor Corné een uitdaging. Een mooi werkstuk geeft voldoening, vindt hij. De opdracht voor deze laswedstrijd was het fabriceren van een eenvoudig uitziend poppetje op een stuk metaal. Op sommige plekken behoorlijk priegelwerk. „Geef mij het zwaardere lassen maar", verzucht Corné.
Veertien deelnemers, afkomstig van zeven verschillende scholen, begonnen gistermorgen vol goede moed aan de uitdaging. Niet alleen een plek in de finale van het Nederlands kampioenschap junior lassen was de inzet, ook het praktijkcertificaat NIL Niveau 1. Nadat twee keurmeesters de werkstukken hadden beoordeeld, bleken tien deelnemers geslaagd.
De jury wees uiteindelijk twee winnaars aan: Alfons van Effrink van De Meerwaarde uit Barneveld en Henk Brouwer van Christelijke Scholengroep De Hoven uit Gorinchem. En voor allemaal geldt: hoe vaker je last, hoe strakker de naad. Oefening baart kunst.
tekst en foto's Evert Barten
EXTRA FOTO'S
Gerjan poseert met laskap en laspistool:
Corné in een van de lashokken:
Lassen in actie:
Het resultaat na een paar uur zwoegen:
Prijswinnaars Alfons en Henk krijgen hun prijs uitgereikt (foto's J. Beunk):