Het zevental tieners trekt deze avond met Biesboschkenner Willem Zuyderduyn de natuur in. Na het instappen zoeken ook Nienke Dam (16), Roel Dam (14), Jaap van der Klooster (14), Nadine van der Meulen (15) en Rosanne Mierop (16) een plekje in de kano. De zon schijnt helder over het water. Hoewel het nog niet heel koud is, heeft iedereen zich goed ingepakt. Thermo-ondergoed, drie lagen kleding en warme snowboots zorgen ervoor dat de kou nog even niet tot op de botten komt.
16:30 uur: De jongelui roeien. Ondertussen ontstaan er gesprekken in de kano. Nienke, Nadine en Rosanne zijn zo druk met elkaar in gesprek dat ze vergeten te peddelen. Roel: „Roeien!” Rosanne kijkt op: „We zitten net even te kletsen.” Even grijnst Roel, waarna hij gevat terugroept: „Vrouwen kunnen toch twee dingen tegelijk?”
16:50 uur: Links van de kano komt een grote stapel vakkundig neergelegde takken in beeld. Jaap: „Kijk, daar zitten toch bevers in?” Willem: „Dat is inderdaad een beverburcht. Weet je dat bevers wel een meter lang zijn? Ze hebben 6 à 7 centimeter lange tanden, meestal oranje van kleur.” Maartje, de fotografe, kijkt vragend op: „Hoe weet u zo veel van de natuur?” Willem glimlacht: „Vroeger had ik niks met de natuur. In een gekke bui kocht ik een kano. Dan kom je in de Biesbosch bevers tegen en zoek je informatie op omdat je er meer over wilt weten.”
17:25 uur: Maarten en Stijn peddelen voorop. Een omgevallen boom verspert de doorgang. Willem: „Hé, deze boom ligt nog niet zolang omver, dat zie je aan de wortels. Vaar zover mogelijk naar voren, jongens.” Willem, die achter in de kano zit, geeft een snoeizaag door naar voren. „Zaag de tak aan twee kanten door, zodat er een gat ontstaat om doorheen te varen.” Stijn houdt de tak vast terwijl Maarten een gat zaagt.
18:15 uur: „Zullen we zingen? Of worden de dieren daar onrustig van?” Willem: „Van stemmen worden ze niet onrustig, maar van peddels die de boot raken wel. Probeer te voorkomen dat je peddel de kano raakt.” De zon gaat onder, de lucht achter het riet kleurt rood. Boven het water scheert een ijsvogel. Er klinken verwonderde uitroepen. „Wauw, dit is zo gaaf!” Zingende stemmen doorbreken de stilte. Ineens staat een aantal tieners rechtop in de kano. Het zingen verflauwt, de ogen en oren zijn gespitst: „Twee reeën, daar in de verte.” In het donker tuurt iedereen naar de twee ranke dieren in het gras.
19:00 uur: Bij een aanlegsteigertje wordt de kano vastgemaakt. Alle tonnen, de plunjebaal en het hout worden aan land gebracht. Drie tieners maken van het hout een vuurtje. De anderen zoeken drie lange, stevige takken op. Daarmee wordt een driepoot gemaakt om de barbecue aan te hangen. Even later liggen de hamburgers te bakken op het rooster. Maarten draait ze om. Hij is enthousiast: „Dit is veel leuker dan een weekend met je mobiel.” Rosanne beaamt het: „Als mijn vader zulke activiteiten ondernam, zou ik elk weekend meegaan.”
19:20 uur: Rond het kampvuur warmen de jongeren hun verkleumde handen en voeten op. Nienke: „Gooi er nog even wat hout bij.” Een stapeltje plankjes belandt in het vuur. Terwijl alle ogen naar het vuur staren, vertelt Willem een verhaal over het ontstaan van de Biesbosch. Maarten: „Door hier in de natuur te zijn, geniet je van wat God gemaakt heeft.”
21:30 uur: In een gietijzeren ketel pruttelt de chocolademelk boven het vuur. Vanachter de bomen komt de maan op. Willem: „Volle maan vind ik geweldig.” Duizenden sterren vullen de lucht. De verhalen maken plaats voor diepere gesprekken over de natuur en de schepping. Naarmate de tijd verstrijkt, worden de gesprekken steeds persoonlijker. Maarten staart in het vuur: „Hier bij het kampvuur is het heerlijk om te praten. Je ziet alleen elkaars gezichten. Daardoor ben je naar mijn idee veel opener.” Nadine: „Ik praat het liefst in een groep. Dan kun je elkaar aanvullen en je hebt met meer personen contact.” Stijn denkt er anders over: „In een grote groep vind ik het moeilijker om te praten. Ik praat makkelijker met iemand een-op-een.”
23:55 uur: In het donker ruimen de tieners de kano weer in en roeien ze terug naar het startpunt. Alleen de maan verlicht de omgeving. Voor Roel is de avond geslaagd: „In een kano stappen, ergens heen varen, allemaal nieuwe dingen zien en gezellig met een groep samen zijn, dat werkt voor mij.”
Antag
Ruim tien jaar geleden richtte Willem Zuyderduyn zijn „hobbyonderneming” Antag op. Zijn liefde voor de natuur van de Biesbosch deelt hij graag met anderen. Hij maakt daarbij onder andere gebruik van een unieke veertienpersoonskano „Ik begon jaren geleden met deze tochten, altijd aan het einde van een catechisatieseizoen met jongeren. Eén keer had ik twee jaar achter elkaar dezelfde groep. De groep wilde graag iets anders doen dan het jaar ervoor. Ze kwamen met het idee van een survival in de Ardennen. We namen hout, hamburgers en tentjes mee. Zo is mijn bedrijfje begonnen.”
Kadervormingsavonden
Op vijf plaatsen in het land organiseert de HHJO deze maand kadervormingsavonden. Leidinggevenden en ambtsdragers worden op deze avonden toegerust voor het voeren van gesprekken met kinderen, tieners en jongeren. Behoefte aan praktische tips om van hart tot hart met jongeren te spreken? KAVO-avonden bezoeken kan nog op 18 maart in Hardinxveld-Giessendam, 25 maart in Nieuwleusen of 26 maart in Nederhemert.