Breivik zit al meer dan 4,5 jaar in een isoleercel en wil meer bewegingsvrijheid en privacy. Daar heeft hij recht op, zegt-ie, op grond van de Europese Conventie voor Mensenrechten.
De zittingen worden tot en met vrijdag gehouden in een sporthal in de gevangenis waar Breivik wordt vastgehouden. Die staat in Skien, 130 kilometer ten zuidwesten van Oslo. Breivik komt woensdagmorgen aan het woord.
Hij kreeg 21 jaar cel wegens een aanslag in Oslo en een massamoord in een jongerenkamp in Utoya in 2011. In totaal vielen 77 doden, voornamelijk minderjarigen, bij Breiviks slachtingen. Hij wordt nog steeds gemotiveerd door racistisch en ultrarechts gedachtegoed. Dat bleek wel toen hij vanmorgen de Hitlergroet bracht.