-

Woensdag 16 oktober: Mirjam - melaats door eigenwijsheid

Lezen: {Numeri 12# http://www.statenvertaling.net/bijbel/nume/12.html}

Plotseling is Mirjam melaats. Helemaal bedekt met huiduitslag en zweren. Een directe straf van God! Waarom? Ze was tegen Mozes in opstand gekomen. Ze vond dat zij net zo goed als Mozes kon bepalen wat Gods wil was. De Heere had Mozes aangesteld als leider over het volk, maar ze wilde Mozes’ gezag niet erkennen.

‘Waarom zou ik naar u moeten luisteren?!’ Wanneer klonk dat voor het laatst bij jullie thuis? Of in het catechisatielokaal? Zo vaak ben je overtuigd van je eigen gelijk, vastbesloten om je eigen wil door te drukken. Eigenwijs, rebellerend...omdat je eigen ‘Ik’ directeur is in je hart. In Gods ogen ben je dan melaats, vervloekt. De Heere eist gehoorzaamheid, aan Hem en aan degenen die Hij gezag over jou gaf. Bekering is nodig…heel concreet.

Mirjam wordt door de Heere gevloekt, verstoten. Zeven dagen woont Mirjam in de wildernis… Mozes bidt voor Mirjam. Hij is zachtmoedig en niet uit op wraak over zijn zus. Haar te zien lijden, maakt hem bewogen. Zo is de Heere Jezus ook. Hij wordt ‘met barmhartigheid innerlijk bewogen’ als Hij een melaatse ziet (Markus 1:41). Met diezelfde ogen kijkt Hij naar jou. Hij is bewogen met jongeren die beheerst worden door rebellie en egoïsme. Je denkt eigen baas te zijn, maar de Heere Jezus ziet dat je een slaaf bent van de satan. Hij wil melaatsen vrij maken van hun vloek. Vrij maken van je eigen wil, om Hem te dienen.

Vragen:

Waarom is ongehoorzaamheid aan ouders/leraren/predikanten zo erg?

Waarom zijn we slaven zolang we zelf directeur proberen te zijn?

Als de Heere Jezus je vrij wil maken, waarom is dat dan nog niet gebeurt?

Zingen: Psalm 34: 7 en 8

-

Vrijdag 18 oktober: Gehazi – melaats door Mammon

Lezen: {2 Koningen 5:15-27# http://www.statenvertaling.net/bijbel/2kon/5.html}

Naäman is zo dankbaar voor zijn genezing, dat hij Elisa veel van zijn rijkdommen wil geven. Genade maakt royaal. Maar Elisa weet dat Naäman hém niet danken moet, en bedankt ervoor.

‘Gemiste kans’ denkt Gehazi. Hij is een serieuze jongen, een leerling-profeet. Gehazi heeft veel over voor de dienst van de Heere. Maar daarvoor wil hij nu ook wel eens de erkenning. En nu voorziet de Heere er zó in dat ze rijk kunnen worden, een grote woning kunnen bouwen, nieuwe profetenmantels kunnen kopen en door iedereen vol bewondering zullen worden nagekeken…wonderlijk! Dát wil Gehazi. Hij is het eigenlijk zat om in de wereld niet mee te tellen, om dagelijks van de Heere afhankelijk te zijn. In zijn hart regeert de liefde tot rijkdom, zelfstandigheid en aanzien. Die corrupte liefde gaat zo ver dat hij er voor gaat liegen – om bestwil toch? Naäman wordt bedrogen en geeft Gehazi een groot kapitaal. Elisa wordt ook bedrogen, maar hij doorziet het hart van zijn knecht. Je zult melaats zijn, Gehazi! Vervloekt! Je hart is niet recht voor de Heere. Je wilt Hem dienen én de Mammon. Je bedekt het onder een vrome mantel, maar je zoekt je eigen belang en eer! Melaats!

En jij? Een serieuze jongere! En toch…hoe ver ga jij om carrière te maken, zelfstandig te worden, aanzien te krijgen? Is dat wat je hart in beslag neemt? Melaats! ‘Maar dat doen zoveel refo’s!’ Melaats!

Alleen als je het eigendom van Christus bent geworden, kun je ‘bezitten als niet bezittende’.

Vragen:

Hoe blijkt in ons leven dat wij op Gehazi lijken?

Wat zou er wat betreft de Gehazi-zonden in jouw leven veranderen als je gereinigd wordt?

Zingen: Psalm 49:7

-

Zondag 20 oktober: Jezus raakt melaatsen aan

Lezen: {Markus 1:40-45# http://www.statenvertaling.net/bijbel/marc/1.html}, {Jesaja 53:1-5# http://www.statenvertaling.net/bijbel/jesa/53.html}

De Heere Jezus zoekt deze melaatse. Maar de melaatse kwam toch tot Hem? Ja, dat ook…maar Jezus zoekt hem, dat eerst. Vanuit Kapérnaüm gaat de Heere Jezus in de omliggende gehuchtjes en afgelegen gebieden preken (v.38). Hij zoekt de melaatsen op waar ze wonen. Zo zoekt Hij jou. Het initiatief gaat van Hem uit, want er is geen mens die Hem zoekt. Ongeacht of je Hem bent gaan zoeken in je leven, heeft Hij jou al gevonden door het Woord. Daarmee komt Hij tot je! Hoor je Hem?

Als Zijn Woord je hart raakt, wil je door Hem gereinigd worden. De melaatse vlucht tot Jezus als hij Hem ziet. Hij heeft gehoord dat Jezus genezen kan, de hoop gloort in zijn hart. Zou jij niet komen?

De melaatse mocht niet zo dichtbij gezonde mensen komen. Besmettingsgevaar! Je bent een vervloekte! Maar het geloof zegt: ‘Geef mij Jezus of ik sterf!’ Heel letterlijk voor deze man. Wees maar vrijmoedig, kom maar dichterbij! De Heere Jezus laat het toe…

De melaatse komt heel dichtbij en roept: ‘Indien Gij wilt, Gij kunt mij reinigen!’. De melaatse roept…en Jezus raakt hem aan! Besmettingsgevaar! Volgens de Wet is de Heere Jezus nu onrein, vervloekt. Hij is nu Zelf als een melaatse! Is Hij onrein geworden?! Inderdaad Hij liet Zich ‘besmetten’. Wonder van zondaarsliefde! Hij droeg ‘onze krankheden’. Liet Zich als melaatse verstoten door Zijn Vader. Zodat melaatsen, door Hem aangeraakt, gereinigd worden en kunnen zingen: ‘door Zijn striemen, is ons genezing geworden!’

Vragen:

Besef je dat de Heere Jezus je zoekt als je de Bijbel leest of hoort verkondigen?

Wat zou het geloof dat Hij Zich door jou liet ‘besmetten’ uitwerken?

Zingen: Psalm 22:8

-

Klik hieronder voor een printbare versie van het Bijbelrooster.


-

Dinsdag 15 oktober: David - melaats door de zonde

Lezen: {Leviticus 13:1-3 en 44-46# http://www.statenvertaling.net/bijbel/levi/13.html}, {Psalm 51:1-10# http://www.statenvertaling.net/bijbel/psal/51.html}

Melaats, je zal het maar zijn! Je huid bedekt door uitslag, zweren en wonden. Het begint met een paar kleine vlekjes, maar algauw ben je helemaal aangetast. Bloed en pus bedekken je huid. Vreselijke pijn en jeuk kwellen je de hele dag. Vanbinnen worden je botten aangetast, botbreuken en pijn zijn het gevolg. Minstens net zo erg is dat je altijd moet roepen: ‘melaats! melaats!’, zodat anderen ver uit je buurt blijven. Je bent zwaar besmettelijk. Je moet je huis uit, je dorp uit, met andere melaatsen wonen, ver buiten de bewoonde wereld, om daar een langzame dood te sterven. Je mag niet meer naar de tempel. Je bent verstoten uit Gods volk. Vervloekt door God. Melaatsheid werd gezien als vloek op bepaalde zonden.

David was niet lichamelijk melaats. Maar hij zegt in Psalm 51 dat hij zich door zijn zonde als een melaatse voelt. Zo ellendig, zo vervloekt door God. Hij heeft de reiniging van een melaatse nodig (v.9). Hij gebruikt ook het beeld van pijnlijke botten aangetast door melaatsheid (v.10, vgl. Ps.32:3-4).

Voordat Nathan tot David gepreekt had, besefte David niet dat hij geestelijk melaats was, leefde hij over zijn zonde heen. Maar nu is hij net als een melaatse 24x7 pijnlijk bewust van wie hij is geworden, door het Woord van de profeet te geloven.

Vragen:

De Heere zegt dat jij geestelijk melaats bent, geloof jij Hem?

Hoe komt het dat je melaats bent maar het niet 24x7 voelt?

Hoe kun je de bovenstaande gegevens over melaatsheid toepassen op wie wij zijn in Gods oog?

Zingen: Psalm 51:4