Numeriek gezien een kansloze zaak natuurlijk, maar de Grieken dachten daar anders over: om hun kansen te maximaliseren stelden ze zichzelf op in de uiterst nauwe bergpas van Thermopylae en wachtten daar de Perzen op... De rest is geschiedenis. Ondanks dat tegen elke Griek duizenden vijanden stonden, lukte het ze om twee dagen stand te houden. Op die manier redden ze vele Grieken, die nu nog konden vluchten, het leven. Uiteindelijk vielen de driehonderd doordat een verrader een andere bergpas aanwees waardoor de Perzen de Grieken konden omsingelen en uitmoorden.

Nu, zo’n 2500 jaar later, is er een soortgelijke situatie aan de hand. Goed, er is voorlopig geen sprake van een gewapend treffen en ook lijkt de kans dat Europa Griekenland fysiek gaat plunderen nogal klein. Maar politiek is er wel een oorlog op komst tussen Griekenland, 50 keer zo klein als de rest van de EU, en Europa. Na weken keihard onderhandelen over de Griekse schulden-Olympos, kwamen de Grieken met lijsten nieuwe bezuinigingen; Griekenland geeft zich over, zo leek het.

Maar niets bleek minder waar: de lijst met nieuwe bezuinigingen was geen overgave, maar een strategische terugtrekking. Want wat doen de Grieken na het indienen van de lijst met bezuinigingen? Helemaal niets. Niets. En afwachten wat de EU gaat doen. Kortom: ze sluiten zich in in de pas van Europylae. En Europa? Dat valt aan met woorden als ‘de geldkraan gaat dicht’ en ‘Griekenland doet het te langzaam’. Voorlopig houdt de Griekse verdediging knap stand.

Hoe het afloopt is nog de vraag. Maar heroïsch wordt het zeker.

Foto: De Griekse minister van Financien Yanis Varoufakis