Aanslagen VS 20 september 2001

President Pakistan legt samenwerking met VS uit

Musharraf poogt steun
bevolking te krijgen

Van onze buitenlandredactie
ISLAMABAD – De Pakistaanse president, generaal Pervez Musharraf, heeft gisteren in een landelijk uitgezonden toespraak benadrukt dat het Amerikaanse besluit om de verdachte terrorist Osama bin Laden uit te schakelen, niet is gericht tegen de islam of het Afghaanse volk. „Nergens zijn de woorden ”islam” of ”het Afghaanse volk” gevallen” in het overleg tussen Pakistan en de VS, zei Musharraf.

De president waarschuwde ervoor dat de terreuraanslagen in de VS en het Pakistaanse besluit om Washington te helpen bij het opsporen en vervolgen van de daders, het land in de ergste crisis heeft gestort sinds de laatste oorlog met buurland India in 1971. „Pakistan maakt heel moeilijke tijden door”, zei Musharraf. „Ons besluit van vandaag zal invloed hebben op onze toekomst.” Bin Laden geniet bescherming van het Afghaanse Taliban-bewind, dat Pakistan als een van zijn weinige bondgenoten beschouwt.

Hij zei dat de VS nog geen complete plannen voor de operatie hebben en dat het daarom onduidelijk is welke steun zij precies van Pakistan verwachten. Wel is bekend dat de VS de hulp van Pakistan willen hebben op terreinen als inlichtingenwerk en logistiek. Ook is gevraagd om toestemming voor het gebruik van het Pakistaanse luchtruim, zei Musharraf.

De president zei dat de samenwerking met de VS en de internationale gemeenschap „een verantwoordelijk en waardig Pakistan” zal laten zien. „Een verkeerd besluit zou onze toekomst in de waagschaal stellen”, aldus Musharraf, die opmerkte dat in de VS gevoelens van „verdriet, woede en vergelding” om de voorrang strijden. „De strijd tegen het terrorisme heeft de steun van alle islamitische landen”, besloot hij.

Musharraf wilde met zijn toespraak begrip kweken voor zijn besluit om met de VS samen te werken. Hij speelde daarbij in op de moeilijke verhouding met de bittere rivaal India en zei dat de regering in New Delhi probeert misbruik te maken van de crisis door de indruk te wekken dat Pakistan niet bereid is met de internationale gemeenschap tegen het terrorisme te strijden. „Zij zijn eropuit dat Pakistan tot een terreurstaat wordt uitgeroepen en willen op die manier schade berokkenen aan de zaak Kasjmir”, aldus Musharraf.

Het Witte Huis heeft gisteren verheugd gereageerd op de toespraak van Musharraf. „De Verenigde Staten zijn erg blij met de samenwerking met Pakistan. De toespraak van president Musharraf is een bewijs van de sterke wil van Pakistan en de Verenigde Staten om tegen het terrorisme te strijden”, aldus woordvoerder Fleischer van het Witte Huis.

Woedende moslims
Militante moslims in Pakistan reageerden daarentegen woedend op de samenwerking die Islamabad aan Washington heeft beloofd. Maulana Sami ul-Haq, de voorzitter van de Pakistaanse defensieraad, waarbij 35 islamitische organisaties zijn aangesloten, zei dat Pakistan een oproep van de Taliban voor een heilige oorlog tegen de VS zouden moeten ondersteunen.

Ondertussen werden voor de tweede achtereenvolgende dag protesten gehouden in de zuidelijke havenstad Karachi en het westelijke Peshawar, dat ongeveer 40 kilometer van de grens met Afghanistan ligt. In toespraken tot de demonstranten werd uitdagend geconstateerd dat de VS Afghanistan „in geen honderd jaar” kunnen veroveren en Osama bin Laden niet levend in handen zullen krijgen. Ook werd het Amerikaanse leger uitgedaagd „grondtroepen naar Pakistan” te sturen „in plaats van raketten af te vuren op Afghanistan.”

De Britse regering heeft haar burgers gisteren gewaarschuwd niet naar Pakistan te reizen. Britten die in Pakistan in de buurt van de Afghaanse grens verblijven kregen het advies te vertrekken.

De in Groot-Brittannië gevestigde moslimorganisatie Al-Muhajiroun heeft een religieus decreet afgekondigd tegen de Pakistaanse president generaal Pervez Musharraf om hem te straffen voor zijn „misdaden” tegen de Taliban. „De fatwa roept moslims op gezamenlijk de moslims in Afghanistan te steunen en het gezag van Musharraf te verwerpen”, zei sjeik Omar Bakri Mohammed van de moslimorganisatie.

Zie ook:
Irak roept op tot vorming Arabisch front tegen VS

VS rekenen bij militaire actie weer op Saudi's

Japan zegt Washington steun toe

Australië en Zuid-Korea scharen zich achter VS

Radicale moslims in Indonesië dreigen met jihad

Jane's: Taliban-leger telt ca. 45.000 man

NAVO houdt grootscheepse rampenoefening

Zes doden bij explosie in Pakistan