Amerikanen mogen agenten Iran doden
NEW YORK - President Bush heeft de Amerikaanse troepen in Irak eind vorig jaar toestemming gegeven om Iraanse agenten die in Irak actief zijn op te pakken en eventueel te liquideren. Dat meldde The Washington Post vrijdag.
Washington beschuldigt Iran van inmenging in Irak en president Bush heeft eerder deze maand al gedreigd „Iraanse netwerken in Irak die onze militairen bedreigen uit te schakelen.”Volgens de president helpen de Iraniërs de Iraakse sjiieten; zij zouden „geavanceerde wapens” aan hen leveren en hen trainen voor de gewapende opstand tegen de coalitietroepen. Probleem is echter dat zowel de Amerikaanse troepen als de journalisten die Amerikaanse eenheden begeleiden tot nu toe niet veel van die „geavanceerde wapens” hebben gevonden. Tijdens een recente operatie in Baqubah vonden Amerikaanse militairen zegge en schrijve één enkel Iraans automatisch wapen.
Washington stelt zich toenemend agressief op tegenover Iran, dat ervan wordt verdacht in het geheim nucleaire wapens te ontwikkelen. Zo hebben de Amerikanen onlangs een tweede vliegdekschip naar de Perzische Golf gestuurd om de militaire druk op Teheran op te voeren. De nieuwe Democratische leider van de Senaat, Harry Reid, heeft gewaarschuwd tegen militaire stappen tegen Iran. „De president heeft niet het recht om militair op te treden tegen Iran zonder toestemming van het parlement”, aldus Reid.
Aangezien de Democraten nu de meerderheid hebben in het parlement wordt het moeilijker voor Bush om tegen Iran op te treden dan vier jaar geleden tegen Irak, toen zijn Republikeinse partijgenoten in Senaat en Huis van Afgevaardigden nog over een meerderheid beschikten. Sommige politieke waarnemers denken dat Bush de aandacht op Iran vestigt om de aandacht af te leiden van Amerika’s falende beleid in Irak. „Het is de klassieke manier om in moeilijke tijden meer steun voor je beleid te werven”, aldus Anthony Cordesman van het Center for Strategic and International Studies in Washington.
Volgens The Washington Post is niet iedereen binnen de regering-Bush gelukkig met eerdervermelde volmacht aan de militairen om Iraanse agenten uit te schakelen. CIA-directeur Michael Hayden heeft er bijvoorbeeld op gewezen dat de Iraniërs als represaille voor vermoorde agenten op hun beurt Amerikanen zouden kunnen kidnappen en vermoorden. In het afgelopen jaar hebben de Amerikanen in Irak al verschillende malen Iraniërs opgepakt en verhoord. Tot nu toe zijn zij altijd weer vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken gaat het hierbij om Iraanse ’agenten’ en niet om onschuldige burgers of diplomaten.