Binnenland

Faber niet bereid om gemeente te bezoeken na onrust over azc

Migratieminister Marjolein Faber is niet van plan om een van de gemeenten te bezoeken waar onlangs bijeenkomsten over asielzoekerscentra (azc’s) uit de hand liepen. Tijdens een asieldebat drongen Kamerleden van D66, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA hier herhaaldelijk op aan. Maar de PVV-bewindsvrouw weigerde dit toe te zeggen.

24 April 2025 12:39Gewijzigd op 24 April 2025 16:18Leestijd 2 minuten

Anne-Marijke Podt (D66) vindt dat Faber aan bewoners uit moet leggen waarom het nodig is om een azc neer te zetten in hun gemeente en zo steun uitspreekt voor lokale bestuurders.

Een informatieavond over een azc in de Brabantse gemeente Best werd bijvoorbeeld begin deze maand verstoord door tegenstanders. De bijeenkomst werd vroegtijdig beëindigd omwille van de veiligheid. Bij een protest in Berlicum werd brand gesticht bij de beoogde opvanglocatie en werden varkenspoten opgehangen. Meerdere lokale bestuurders hebben te maken met bedreigingen.

De minister houdt het erop dat ze geweld „verafschuwt” en de bedreigingen „onverteerbaar” vindt. Tegelijk toont Faber begrip voor mensen die azc’s „spuugzat” zijn. Ze zegt dat het ondoenlijk is om een bezoek te brengen aan alle gemeenten in Nederland, dat zijn er 342. Maar als oppositiepartijen haar verzoeken om haar betrokkenheid te tonen door één gemeente waar het onlangs misging te bezoeken, gaat ze daar ook niet op in.

„Ik zou bijna zeggen: dat zullen we nog wel eens zien”, zegt Podt hier later over. Het D66-Kamerlid zinspeelt op een motie die ze wil indienen bij een volgend debat om de minister „de juiste aansporing te geven”.

Faber zegt contact te hebben met bestuurders via verschillende overlegorganen, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dat gaat ook om „ambtelijk contact”. Ook dit antwoord stemt de oppositiepartijen niet tevreden.

RD.nl in uw mailbox?

Ontvang onze wekelijkse nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Hebt u een taalfout gezien? Mail naar redactie@rd.nl
Vond je dit artikel nuttig?

Home

Krant

Media

Puzzels

Meer