Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    „Ik denk dat ik deze ziekte nodig had”

    ENSCHEDE - „Soms wilde ik wel dat ik een been had gebroken. Dan konden mensen aan me zien dat ik ziek was. Nu denken ze: Marije is altijd ziek, maar nooit dood. Ze begrijpen het gewoon niet.”

    Marije Lubbers (16) uit Rijssen is chronisch vermoeid. Zeven maanden geleden werd ze, na vele psychische en lichamelijke onderzoeken, opgenomen in revalidatiecentrum Het Roessingh in Enschede om haar leven op orde te brengen. „Ik ben blij dat ik hier nu zit”, zegt ze. „Het was mijn laatste hoop.”

    Opvallende uitkomst van een onderzoek naar chronische vermoeidheid bij kinderen: zij staan positiever in het leven dan hun gezonde leeftijdgenoten. „Ik herken dat wel”, zegt Marije. „Ik kan genieten van kleine dingen. Ik ben blij als de zon weer opkomt. Ik geniet van contacten met mensen, van gezondheid, van school, van werk. Ik heb het nodig om zo in het leven te staan, anders red ik het niet.

    Marije Lubbers

    Marije Lubbers

    Vroeger leefde ik maar wat. Ik was een perfectionist. Zat uren huiswerk te maken, was altijd druk. Maar ik genoot niet van het leven. Alles was vanzelfsprekend. Ik vond het normaal dat alles liep zoals het liep. Pas toen ik ziek werd -ik was toen 13 jaar- veranderde dat ingrijpend.

    Op mijn middelbare school, de Jacobus Fruytier Scholengemeenschap in Apeldoorn, wist bijna niemand dat ik ziek was. Ik liet het ook aan niemand merken. Ik deed gewoon mee, net als alle anderen. Maar als ik dan thuiskwam, plofte ik op m’n bed neer. Uren achtereen sliep ik. Doodmoe was ik, na zo’n schooldag. Op een gegeven moment kreeg ik allerlei psychische onderzoeken. Huisartsen en psychologen dachten dat ik een psychische ziekte had. Verschillende keren ben ik opgenomen geweest in psychiatrische inrichtingen. Het hielp allemaal niet. En maar weinig mensen wisten wat er wérkelijk met me aan de hand was. Ze zagen niet aan me dat ik ziek was. Daar kwam nog bij dat sommige huisartsen het chronische vermoeidheidssyndroom (CVS) niet echt als een ziekte accepteren. Ze zijn er een beetje cynisch over. Dat frustreerde me. Het was zo dubbel allemaal.

    Op een gegeven moment zag ik het allemaal echt niet meer zitten. Gelukkig ben ik altijd weerhouden van suïcide. Want ik dacht dan: Stel dat ik het zou doen, waar zou ik daarna zijn? Dan werd ik bang. Het was een vreselijke tijd. Ja, het was echt vreselijk.

    Ik vroeg me ook vaak af waarom mij dit moest overkomen. Maar ik kan het nu accepteren. Ik denk zelfs dat ik deze ziekte nodig heb. Ik ben stilgezet. Als ik nu zo om me heen kijk, zie ik zo veel oppervlakkigheid onder sommige leeftijdsgenoten. Ik kan nu met verwondering kijken naar al het mooie in mijn leven. Daar haal ik voldoening uit. Het leven is zo veel waardevoller als je ervan kunt genieten. Dat heb ik hier wel geleerd. Er is niemand die ik deze ziekte toewens, maar voor veel mensen zou het goed zijn.

    In dit revalidatiecentrum leer ik respect te hebben voor het leven en voor mijn medemens. Vroeger snapte ik niet dat iemand in een rolstoel blij kon kijken. Nu word ik boos als mensen iemand anders uitschelden voor mongool. Ik heb het levensverhaal van patiënten hier gehoord en daar word je wel eens stil van. Dan begrijp je hun levensvreugde.

    Ik dacht vroeger ook onverschillig over God. Ik leefde in een kleine wereld waarin het vanzelfsprekend was dat je naar de kerk ging en dat je bad. Voor mijn gevoel was dat niet genoeg. Nu sta ik heel anders in mijn geloof. God heeft voor mij een weg bestemd en die wil ik graag volgen.

    Waarschijnlijk mag ik over ongeveer twee maanden weer naar huis. Daar zie ik wel een beetje tegenop. Maar het lijkt me fantastisch om weer m’n eigen dingen te doen. Ik kan mijn sociale leven weer opbouwen en langzaamaan proberen weer zelfstandig in het leven te staan.

    In de maanden voor de zomervakantie wil ik me inzetten als vrijwilliger in een zorginstelling voor gehandicapten. Ik kan ook achter de kassa gaan zitten, maar ik wil iets betekenen voor anderen. Ik ben trouwens niet bang dat ik straks weer terugval in mijn oude levensstijl. Ik heb hier genoeg bagage meegekregen om de toekomst met vertrouwen in te gaan.”

    Reacties (46)

    jossy
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:209

    heel veel sterkt en beterschap!
     ILoveTheSun
    hoihoi
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:2992

    hopen en bidden dat het goed mag blijven gaan!!!
    heli
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:115

    sterkte

    xxx

    krissie
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:103

    hoi marije

    wat dapper dat je er zo mee kunt leven!!! ik bewonder je!!! heel veel sterkte ermee.

    Naaimachine
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:1570

    erg leerzaam!!!!

     

    anita

     D0€ M@@® G€W00N D@$ @L G€K G€N0€G!!!
    plompie
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:2239

    Hoi,

    Ik vind het heel erg voor je dat je deze ziekte hebt. Ik hoop voor je dat je bidt of God je helpt.

    ziekte

    storm weer

    woorden breken
    nu leven
    zo wordt ont  wikkeld
    los raakt
    van haar bestaan

    waar sta ik

    in welke boot
    vind ik
    hou vast voor mijn voeten

    waar komen
    aanstormende gevoelens
    gedachten vandaan
    drijven inzichten
    naartoe

    kunnen ze
    Thuis komen
    een haven vinden

    wil ik mij
    ge borg en weten

    diekeje
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:64

    13jaar
    bezorger schreef op vrijdag 14 maart 2008 - 13:12

    wat erg voor je het is fijn dat je weer iets in de toekomst ziet

    maar het lijkt me ook heel erg omdat je het aan de buitenkant niet ziet had je geen moeite met gym ofzo iets dat je heel moe was dat je geen conditie meer had ik kan me ook niet voorstellen dat ze niet zien dat je moe was op school ik wens je beterschap

    greetz mij

    beterschap!
    marye
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:46

    @ ejyjyjyjyjyjyjyjyyj
    Bedankt, echt een mooi gedicht!

    @ bertaatje, Heel veel sterkte metalles, ik weet wat je door moet maken en dat is niet makkelijk! Sterkte..

    Verder iedereen bedankt voor de fijne reacties!

     

    marye
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:46

    @ ffmeeluhh
    Jij ook sterkte! Blijf doorzetten! Geef niet op, het is de moeite waard!

    Liefs Marije

    Laussie
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:1

    Sterkte Marije, heel veel sterkte..

    Liefs, hvj!

    Laurens

    vakantie-is-cool
    verslaggever
    Quote bericht
    aantal posts:981

    ejyjyjyjyjyjyjyjyyj
    bezorger schreef op vrijdag 14 maart 2008 - 16:38

    Niet alleen
     
    Als de nacht valt in je leven en je voelt je kil en koud
    zou er iemand om je geven is er een die van je houdt
    en je weet niet waar je heen moet met je zorgen en je pijn
    weet niets beters te verzinnen dan hier maar alleen te zijn
     
    En je zou wel willen schreeuwen ‘mensen help, ik red het niet‘
    maar het duurt zo lijkt het eeuwen voordat iemand jouw nood ziet
    en je weet niet waar je heen moet met je zorgen en je pijn
    weet niets beters te verzinnen dan hier maar alleen te zijn
     
    Ben je helemaal vergeten wat je vroeger hebt gehoord?
    eens heb jij toch ook geluisterd naar de lofzang en God’s woord
    toen je jong en onbezonnen dacht je eigen weg te gaan
    is Hij aan je blijven denken en is naast je blijven staan
     
    ’t is de Heer van dood en leven die je moeilijkheden ziet
    Hij heeft alles eens gegeven, staat je bij ook in’t verdriet
    ja op hem kun je vertrouwen, hij blijft altijd jou nabij
    ’t is de rots om op te bouwen, hij wijkt nimmer van je zij!

    heel mooi lied

    xxx

    aapjee
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:35

    heeel veel sterkte!!!!
    -Marleen-
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:156

     In de derde was ik vaak ook heel moe en ik moest bloedprikken voor de ziekte van Pfeiffer. Ik was vaak ziek. Ik ben ook perfectionistisch en deed soms veel meer moeite voor dingen die andere zo af hadden. Dat jaar liep ik vast. De hele zomervakantie wilde ik niet naar school. Tenslotte moest ik wel. In de vierde kreeg ik voor de helft een nieuwe klas. Langzaam pakte ik de draad op. Nu na anderhalf jaar heb ik het gevoel dat ik eindelijk er weer inzit. Toch heb ik veel toetsen die al meetelden voor het examen niet zo goed gemaakt.. Dus de gevolgen zijn er zeg maar nog steeds.
    Ik heb ook suïcide neigingen gehad, niet alleen daardoor, er speelde veel meer. En ik durfde ook niet voor wat erna zou komen. Achteraf ben ik blij dat God mij vastgehouden heeft. Ik geloof nu echt in hem, dus meer dan zomaar naar de kerk gaan. Ik kan nu inderdaad ook van de kleine dingen genieten. En er zijn veel kleine dingen!! ;)

    Jouw verhaal is wel anders dan de mijne, maar ik herken wel heel veel dingen. Ook dat zie ik als een wonder van God. Hij weet precies wat voor elk mens nodig is. Hij heeft jou dit mee laten maken om jouw geloof te verdiepen en je klaar te maken voor Zijn plan. Als ik hetzelfde als jij mee had moeten maken, had ik het nog minder zien zitten. Het is echt moeilijk wat je allemaal mee heb moeten maken! Ik hoop ook dat je veel met mensen erover kan praten. Dat lucht op!Het is wel moeilijk dat het zo lang duurt. Duurt het voor altijd? Ik bedoel je werd ziek, zei je, maar kan je dan ook weer beter worden? En ben je ook allergisch voor veel dingen, of valt dat wel mee? Heel veel sterkte en God geeft de kracht die je nodig hebt!

    hoihoi
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:2992

    -Marleen-
    stagiair schreef op vrijdag 14 maart 2008 - 21:03

     In de derde was ik vaak ook heel moe en ik moest bloedprikken voor de ziekte van Pfeiffer. Ik was vaak ziek. Ik ben ook perfectionistisch en deed soms veel meer moeite voor dingen die andere zo af hadden. Dat jaar liep ik vast. De hele zomervakantie wilde ik niet naar school. Tenslotte moest ik wel. In de vierde kreeg ik voor de helft een nieuwe klas. Langzaam pakte ik de draad op. Nu na anderhalf jaar heb ik het gevoel dat ik eindelijk er weer inzit. Toch heb ik veel toetsen die al meetelden voor het examen niet zo goed gemaakt.. Dus de gevolgen zijn er zeg maar nog steeds.
    Ik heb ook suïcide neigingen gehad, niet alleen daardoor, er speelde veel meer. En ik durfde ook niet voor wat erna zou komen. Achteraf ben ik blij dat God mij vastgehouden heeft. Ik geloof nu echt in hem, dus meer dan zomaar naar de kerk gaan. Ik kan nu inderdaad ook van de kleine dingen genieten. En er zijn veel kleine dingen!! ;)

    Jouw verhaal is wel anders dan de mijne, maar ik herken wel heel veel dingen. Ook dat zie ik als een wonder van God. Hij weet precies wat voor elk mens nodig is. Hij heeft jou dit mee laten maken om jouw geloof te verdiepen en je klaar te maken voor Zijn plan. Als ik hetzelfde als jij mee had moeten maken, had ik het nog minder zien zitten. Het is echt moeilijk wat je allemaal mee heb moeten maken! Ik hoop ook dat je veel met mensen erover kan praten. Dat lucht op!Het is wel moeilijk dat het zo lang duurt. Duurt het voor altijd? Ik bedoel je werd ziek, zei je, maar kan je dan ook weer beter worden? En ben je ook allergisch voor veel dingen, of valt dat wel mee? Heel veel sterkte en God geeft de kracht die je nodig hebt!

    das idd ook een hele hoop wat je heb meegemaakt!!!jij ook heel veel sterkte!!!en ook voor de mensen, die niet zeggen wat ze evntueel hebben, mee zitten enz. maar die wel ergens last van hebben, volop in de vragen zitten!steun op God!
    boerinnetje
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:563

    iedereen die ziek is of het moeilijk heeft: heel veel sterkte!!!!!
     Hoe heerlijk is het toch om niets te doen en vervolgens daarvan uit te rusten!!!
    «  1  2  3  4  »