Scholieren zwoegen op Cito-toets
ARNHEM - Een examen is het niet, al wordt het soms bijna zo gezien. Een groot aantal leerlingen in de hoogste klas van het basisonderwijs begon dinsdag aan de Cito-toets. Drie dagen lang zwoegen ze op de meerkeuzevragen die ze krijgen voorgelegd. De toets helpt bepalen waar ze straks in het voortgezet onderwijs een plek krijgen.
Eindtoets Basisonderwijs, zo heet de Cito-toets officieel. Hij wordt deze week door ongeveer 154.000 kinderen gemaakt. Zo’n 6300 scholen doen eraan mee. Dat is 85 procent van alle basisscholen, evenveel als vorige jaren.
De Cito-toets bestaat uit 200 meerkeuzevragen op het gebied van de basisvaardigheden taal, rekenen/wiskunde en studievaardigheden. Bijna 90 procent van de deelnemende scholen maakt ook het facultatieve onderdeel wereldoriëntatie, dat uit negentig opgaven bestaat.
De toets werd in 1966 voor het eerst afgenomen. Het aantal deelnemende kinderen is de afgelopen vijf jaar met 15.000 geslonken. Sinds enkele jaren is er een afzonderlijke toets voor kinderen die naar het praktijkonderwijs of het laagste niveau van het vmbo gaan.
Er gaan ruwweg twee jaar van voorbereiding aan de eindtoets vooraf, dus de toetsenmakers zijn al voor de leerlingen van groep 8 bezig als die nog in groep 6 zitten. Er zijn tientallen mensen die zich voor de toets inspannen: methodologen, constructeurs, specialisten logistiek, vormgevers, drukwerkvoorbereiders, it’ers en multimedialisten.
Het maken van opgaven vergt ongeveer een jaar. De toetsconstructeurs selecteren vervolgens de beste opgaven. Enkele duizenden leerlingen maken een proeftoets, zodat de meer dan 150.000 deelnemers aan de eindtoets in februari een zo zorgvuldig mogelijk samengestelde set opgaven onder hun neus krijgen. In de week van 3 maart ontvangen de scholen de resultaten.
Lees het hele artikel op refdag.nl.
Reacties (34)
lienekevdb bezorger | dinsdag 12 februari 2008 - 11:50 | ![]() |
aantal posts:2 | hallo allemaal!! heel veel succes met de cito of als je hem nog moet doen heeel veel suc6 ermeejj.. doeidoei |
Huppie correspondent | dinsdag 12 februari 2008 - 15:47 | ![]() |
aantal posts:143 | ik zit in groep 6 en ik hoe gelukkig nog geen cito te doen!!!! maar ik zie er wel tegen op!! gr Nienepien |
jobje bezorger | dinsdag 12 februari 2008 - 16:33 | ![]() |
aantal posts:8 | tja... ik ben er vandaag, morgen, en overmorgen mee bezig!!! groetjes.... |
butter stagiair | dinsdag 12 februari 2008 - 17:20 | ![]() |
aantal posts:70 | suc6 zwoegze ent lukt vast![]() groeten my ![]() ![]() ![]() |
jenny93 stagiair | dinsdag 12 februari 2008 - 18:31 | ![]() |
aantal posts:50 | veel suces he m'n broertje heeft em al af |
jenette bezorger | dinsdag 12 februari 2008 - 18:37 | ![]() |
aantal posts:39 | ik zit nu in gr 6 ik heb nu ook cito van re, morgen hebben we er weer eeen
|
gert96 bezorger | dinsdag 12 februari 2008 - 18:56 | ![]() |
aantal posts:2 | ik moet hem ook maken maar het is makkelijk maar ook de anderen het beste er meee![]() |
anna bezorger | dinsdag 12 februari 2008 - 19:51 | ![]() |
aantal posts:31 | kheb vandaag ook de cito toets gemaakt, maar kvond hem niet moeilijk!
|