Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Extra handen wassen voor de mensaap

    ARNHEM – Horeca, gemeentes, ziekenhuizen, bedrijven, iedereen bereidt zich voor op de mogelijke grote uitbraak van de Mexicaanse griep. Zelfs de mensaap in Burgers’ Zoo in Arnhem ontkomt niet aan extra maatregelen.

    Dieren kunnen ook Mexicaanse griep krijgen. Althans, voor de gemiddelde vis maakt een woordvoerder van Burgers’ Zoo zich nog niet al te veel zorgen. „Maar voor een mensaap is dat wellicht een ander verhaal.” Het dier is het gevoeligst voor de Mexicaanse griep. „Ze zijn nauw gerelateerd aan de mens. Ze kunnen dan ook dezelfde ziektes krijgen, maar een aap is moeilijk in te enten.”

    Chimpansees in Burgers’ Zoo in Arnhem.

    Chimpansees in Burgers’ Zoo in Arnhem.

    Gracht
    In Burgers’ Zoo worden de handen daarom nog eens extra gewassen en mogen vreemden niet in de buurt komen van apen als chimpansees en orang-oetans. Bezoekers komen in de dierenparken sowieso niet in contact met de dieren. Ze zijn alleen op afstand te bewonderen vanwege de aanwezigheid van een glazen scheidingswand of een gracht.

    Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek richt zich in eerste instantie op het personeel. „De kans dat mensapen besmet raken is wel heel klein omdat er geen direct contact mogelijk is”, aldus een woordvoerder. „Maar stel dat de verzorgers besmet raken met de Mexicaanse griep, dan moeten ze thuis uitzieken.”

    Net als mensen kunnen de apen van tevoren geen kuur ondergaan. „Stel dat een chimpansee ziek wordt en er komt een middel op de markt, dan overleggen we met andere dierentuinen, op nationaal en internationaal niveau, wat we gaan doen.”

    Koortslip
    In het Rotterdamse Blijdorp nemen ze geen extra maatregelen voor de dieren. „Het contact tussen verzorgers en dieren is al minimaal. Het zijn wilde dieren en die stellen contact niet op prijs. Dat willen we ook niet.”

    Voor de medewerkers in de Apenheul in Apeldoorn zijn er zoals altijd strenge protocollen. De woordvoerder wijst erop dat er al regels zijn omtrent de gezondheid van de apenverzorgers. Iemand met bijvoorbeeld een koortslip mag niet komen werken. „Mensapen zijn wel in grote lijnen gevoeliger voor dezelfde bacteriën en virussen als mensen en de koortslip is ook overdraagbaar.”

    Niet alleen mensapen zijn gevoelig voor de Mexicaanse griep. De griep ontstond in Mexico door het toedoen van varkens. Die dieren kunnen zelf ook ziek worden. In een Brits laboratorium in Weybridge zijn proeven gedaan die die conclusie onderstrepen. De varkens werden lusteloos en kregen koorts en luchtwegproblemen. Vrijwel geen enkel varken ging aan het virus dood.

    Varkenshandelaar Methorst Ederveen kent dan ook niemand in zijn omgeving die zich zorgen maakt over de varkens, zegt zijn vrouw. „Ik wist niet eens dat varkens ook ziek konden worden. Ik maak me meer zorgen over onze zoon, die met een internationale groep in Canada zit. Ik zou niet weten hoe onze varkens ziek zouden moeten worden. De hygiënemaatregelen zijn zó streng hier, vergeleken met een land als Mexico.”

    Zie ook: refdag.nl/griep.

    Reacties (5)

    margroet
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:2881

    hopelijk krijgen ze t niejj!

     B3VA is the best..
    ForLife
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:2239

    GOed dat ze die maatregelen treffen!

    plientjuh
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:236

     

    margroet
    journalist schreef op woensdag 5 augustus 2009 - 12:02

    hopelijk krijgen ze t niejj!


    inderdaad ja

     kben wir an vakantie toe!!!!!!!!!
    snoepiemy
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:405

    zég, alsof dat wat uitmaakt. je hebt natuurlijk kans om te sterven, maar met een gewone griep kun je dat net zo goed hebben. als er een grieppandemie is, of een kinkhoestpandemie of een bofpandemie, word er niet eens zoveel aaan gedaan als hieraan... zien vil mensen hier msgien een middeltje in om tog nii failliet te gaan in deze 'recessie' die al weer voorbij dreigt te gaan?

    strandlover
    verslaggever
    Quote bericht
    aantal posts:1008

     

    ForLife
    verslaggever schreef op woensdag 5 augustus 2009 - 12:02

    GOed dat ze die maatregelen treffen!


    idd

     -xxx- van my