Yord herfst logo
Home      Zoeken      

Vergezichten: Beter af bij opa en oma

In het zuiden van Afrika leven 12 miljoen aidswezen, kinderen van wie de ouders aan aids zijn gestorven. Van hen krijgt volgens een onderzoek van de Nederlandse stichting Stop Aids Now! 85 procent geen enkele vorm van steun.

Als ze worden opgevangen door familie of buren krijgen ze door geldgebrek vaak onvoldoende eten, kunnen ze niet naar school en hebben ze nauwelijks toegang tot de gezondheidszorg. Een soort kinderbijslag voor de verzorgers van de kinderen is goedkoper en zet meer zoden aan de dijk dan geld voor weeshuizen.

Volgens Stop Aids Now! worden nog steeds tienduizenden aidswezen in weeshuizen opgevangen. De meerderheid van deze kinderen heeft nog minstens één familielid dat het kind zou kunnen opvangen als er financiële steun komt.

Het is ook niet alleen beter voor deze kinderen en tieners als zij in hun eigen gemeenschap worden opgevangen, stelt de organisatie, het is ook efficiënter. Opvang in een weeshuis is in Zuid-Afrika zes keer en in Uganda veertien keer duurder dan een systeem waarin opa’s, oma’s of anderen een soort kinderbijslag krijgen.

Op 1 december is het Wereldaidsdag. Er wordt dan wereldwijd aandacht besteed aan de problematiek.

Zelf bedden opmaken
Malia (10) en Sasha (7) Obama mogen dan binnenkort in het Witte Huis in Washington wonen, dat stelt hen niet vrij van huishoudelijke taken die zij nu hebben in hun huis in Chicago. „Zij moeten, net als nu, hun bedden opmaken en hun kamers opruimen”, zei aanstaand first lady Michelle Obama (44) gisteren in een interview met Barbara Walters voor de Amerikaanse zender ABC.

Malia en Sasha Obama (10 en 7), Verenigde Staten

Malia en Sasha Obama (10 en 7), Verenigde Staten

Tijdens haar eerste bezoek aan het Witte Huis heeft Michelle Obama de staf daar op het hart gedrukt haar kinderen niet te verwennen. „Ze moeten zelf hun kamers doen; dat moeten ze leren”, aldus de vrouw van de aanstaande Amerikaanse president. De Obama’s willen proberen hun kinderen in het Witte Huis „een zo normaal mogelijk leven te geven.”

„Het Witte Huis moet wat kindvriendelijk worden”, meende vader Obama in hetzelfde interview. Hij benadrukte dat sommige van zijn aanstaande stafleden nog betrekkelijk kleine kinderen hebben. „Die zijn welkom in het Witte Huis, net als kinderen uit de omgeving”, aldus Obama. De Obamadochters worden de jongste bewoners van het Witte Huis sinds de Kennedy’s in de jaren zestig.

Na hun eerste kennismaking met het Witte Huis zeiden de zusjes dat hun nieuwe onderkomen „meeviel.” „Ik dacht dat het Witte Huis onaantastbaar was, maar het is eigenlijk een gewoon huis”, zei Malia tegen haar vader. Zij vertelde hem over haar plan om haar huiswerk te maken in de Lincolnslaapkamer, omdat werken aan het bureau van de oud-president haar zou inspireren „tot belangrijke gedachten.”

Reacties (2)

teddybeer
redacteur
Quote bericht
aantal posts:328

Wat een bijdehantje, zeg, die Malia... Maar wel goed dat ze dat gewoon moeten blijven doen. Wat heb je aan mensen die zo verwend zijn, dat ze 't gek vinden om zoiets simpels te doen?!

 Zoals een zonnestraal een bloem doet opengaan, kan een vriendelijk woord een gezicht doen stralen
nienuh
correspondent
Quote bericht
aantal posts:242

wat een bijdehante meiden! en wat een grote woorden van malia zeg! klopt het wel dat ze nog maar 10 is?? want volgens mij hebben de meeste 10 jarige het nog niet over een onaantastbaar huis!

 De meeste mensen vinden kritiek niet erg, zolang iemand anders het mikpunt is. Suzan L. Wiener