Actie, avontuur en afzien
BREDA - „Schieten, overvallen naspelen, gasmaskers gebruiken, in het bos ’spelen’; het is echt gaaf!” Cadet-korporaal Van der Werff weet z’n klanten enthousiast te maken. Het zijn er heel wat, die gisteren naar de eerste van twee oriëntatiedagen van de Koninklijke Militaire Academie in Breda kwamen.
William de Visser (17) uit ’s-Gravenpolder staat zich met zijn even oude vriend Jaap Blok te verlekkeren aan een uitstalling geweren en mitrailleurs. „In sommige films doen ze net of je met twee geweren in je hand tegelijk kunt schieten”, legt een korporaal achter de tafel uit. „Onzin. Til er maar eens een op.” William heeft beide handen nodig om het enorme wapen beet te houden.
Beide havo-scholieren zien een opleiding tot officier wel zitten. „Een kantoorbaantje is niks voor mij”, zegt William.
„Als ik hier niet word aangenomen, ga ik bij de politie of word ik gymleraar”, weet Jaap al. „Ik wil iets actiefs, iets avontuurlijks.”
De havo-5 scholier van het Calvijn College gaat zich binnenkort aanmelden voor de KMA en traint al maanden. „Hardlopen, fietsen, opdrukken, fitness.” Over zijn conditie maakt hij zich geen zorgen.
De motivatie om zich aan te melden voor het leger blijkt bij de meeste scholieren hetzelfde: actie. Vwo’er Jenny van Gaal (16) heeft de schoolbanken wel gezien en wil graag een beroep waarbij ze veel buiten komt. „Al denk ik dat het wel afzien gaat worden hier”, zegt ze, om zich heen kijkend. „Maanden trainen, in de weekenden niet naar huis. En dan mag je eindelijk naar huis, pak je je spullen in en hoor je op het laatste moment dat je toch moet blijven. Dan kun je de hele nacht kuilen gaan staan graven. Een mentale training, noemen ze dat. Je moet het wel echt willen om dit vol te kunnen houden.”
Voor haar klasgenoot Thierry Wijdeven (17) kan de opleiding niet zwaar genoeg zijn. Met glinsterende ogen zegt hij: „Dit wil ik al vanaf groep 3. Een jongensdroom hè. Het liefst word ik ook nog F-16-piloot. Dat gevoel van vrijheid, dat lijkt me geweldig.”
Terroristen
De eisen die aan legerofficieren worden gesteld zijn hoog en de opleiding is zwaar. Dat geeft cadet-korporaal Van der Werff volmondig toe. „Je moet er inderdaad voor 100 procent voor gaan.” De cadet heeft zijn opleiding net afgerond. „Je moet assertief zijn wil je het redden. Geen achtergrondfiguur, zeg maar. Je moet graag het voortouw willen nemen.”
Buiten knalt een mitrailleur. Gevechtsgroepen showen hoe ze terroristen overmeesteren. In een klein stukje bos kruipen de geüniformeerde soldaten over de vochtige bladeren. Regendruppels kletteren op hun hoofden, maar onverstoorbaar focussen de groen geschminkte gezichten zich op hun doel. Groene rook onttrekt hen even aan het zicht. Een paar seconden later is het gevecht geleverd. De terroristen liggen voor dood op de grond.
„In het echt is zo’n situatie natuurlijk gecompliceerder”, geeft cadet-korporaal Groen toe. Niettemin klappen de aanwezigen enthousiast voor de demonstratie. De soldaten verdwijnen. Afdrogen, schmink bijwerken en op naar de volgende demonstratie.
Reacties (5)
schooltas journalist | maandag 27 oktober 2008 - 11:42 | ![]() |
aantal posts:1716 | leuk omte doen toch voor tijdverdrijf...pief paf...rennen
|
monkey correspondent | dinsdag 28 oktober 2008 - 17:21 | ![]() |
aantal posts:144 | Het is wel leuk |