Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Nederlands gezin zeilt door Somalisch piratengebied

    TEL AVIV (ANP) - De Nederlandse zeezeiler Edo Ankum (42) is samen met zijn gezin door de beruchte Golf van Aden bij Somalië gevaren. Hij maakte piraterij van dichtbij mee en kroop door het oog van de naald. „Elke keer als je een boot zag in de verte, schoot je in de stress”, aldus Ankum woensdag vanuit zijn woonplaats Tel Aviv.

    Dit najaar verschijnt zijn boek Rondom Afrika (uitgeverij Gottmer) over de zeiltocht die hij maakte met zijn vrouw en 4-jarige zoontje en 2-jarige dochtertje. De vijf jaar durende reis voerde hen via de Middellandse Zee naar Zuid-Afrika, waar ze in 2007 aanlegden.

    Gedurende vier weken voer het gezin op de Sally Lightfoot langs de kust van Somalië. Ankum en zijn vrouw wisten dat er schepen werden gekaapt in het gebied, maar wilden toch graag naar Zuid-Afrika varen. De kans dat je schip overvallen werd, was drie jaar geleden minder dan 1 procent. „We wilden graag gaan, dus dan ga je relativeren”, aldus de zeiler. „Achteraf hebben we het gevaar onderschat. Ik zou het niet nog een keer doen”.

    De Nederlandse zeezeiler Edo Ankum (42) is samen met zijn gezin door de beruchte Golf van Aden bij Somalië gevaren.

    De Nederlandse zeezeiler Edo Ankum (42) is samen met zijn gezin door de beruchte Golf van Aden bij Somalië gevaren.

    Voor de kust van Somalië loopt een van de drukstbevaren zeeroutes ter wereld. Het Oost-Afrikaanse land gaat al jaren gebukt onder oorlog en anarchie. Het heeft nauwelijks een marine, waardoor zeerovers er de vrije hand hebben. Somalische piraten kaapten onlangs een Nederlands schip, de Amiya Scan. Zij hebben het vaartuig nog steeds in bezit en eisen omgerekend 700.000 euro.

    „In het gebied is er niemand om je te helpen”. Er waren wel westerse patrouilleschepen, maar daar hebben ze er maar een paar van gezien. „Amerikaanse zeilers hadden zelf geweren meegenomen aan boord. Wij Nederlanders zijn dat toch niet gewend”. Sommige schippers schoten vuurpijlen af op zeerovers, die automatische geweren hadden. „Je kunt niets doen”, schetst Ankum de situatie.

    Het roer omgooien en terugkeren was volgens hem ook geen optie. „Dan moet je duizenden kilometers terugzeilen. Bovendien kun je niet zomaar terug, je bent afhankelijk van de seizoenen”.

    Elke ochtend had het gezin via een radionetwerk overleg met andere boten in het gebied. Een van hen meldde een overval. „Toen we later op de kaart keken, zagen we dat het op slechts 20 zeemijl van ons was gebeurd. Dan schrik je je helemaal kapot”. Dat had de Nederlanders ook kunnen overkomen. Ankum en zijn echtgenote waren enorm opgelucht toen ze na een spannende tijd ongeschonden uit het gebied kwamen.

    De VN-Veiligheidsraad nam maandag een resolutie aan tegen de toenemende piraterij voor de kust van Somalië. Landen mogen schepen en vliegtuigen inzetten om, in samenwerking met de Somalische overheid, op piraten te jagen. Ook binnen de territoriale wateren van het Afrikaanse land. Cruciaal daarbij is volgens Ankum de inzet van helikopters om snel ter plaatse te kunnen zijn.

    De wereldreiziger laat na de publicatie van zijn boek een nieuw zeilschip bouwen, waarmee hij met toeristen naar afgelegen gebieden wil varen, zoals Groenland en Antarctica. De Golf van Aden laat hij voortaan links liggen.

    Reacties (20)

    schooltas
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:1716

    tjonge.wel moedig om verder te gaan steeds................................ik blijf

    wel hiero rondtje in de grachies van utreg

    janneke-XD
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:12

    schooltas
    correspondent schreef op donderdag 5 juni 2008 - 12:36

    tjonge.wel moedig om verder te gaan steeds................................ik blijf

    wel hiero rondtje in de grachies van utreg

    haha......
    123kipje123
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:8

    DIE HEEFT LEF!!!!!!!!
    het-doet-pijn-als-je-verkering-uitgaat
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:645

    ooo nou ik had dat denk ik niet gdaan!!

     

    krissie
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:103

    vink wel gewaagdd met twee kleine kinderen bij je!!!!

     

    bloem
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:29

    Ankum wilde zeker in het nieuws komen?! Gauw zeggen dat je het gevaar onderschat heb... ja ja mooie praatjes.. om zo je gezin ten gevaren te stellen.

    Voor mij is hij niet moedig, heeft hij ook geen lef.. maar is alleen dom bezig geweest!!

    -hartjuh-
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:367

    zouk nie durve
    Mar-anne
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:2

    WAUW
    gak
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:131

    pfff

    da's Gods bewarende Hand!

     Oerknal.. dus eerst was er nix, en dat is ook ng ontploft!
    maggi
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:37

    gak
    stagiair schreef op donderdag 5 juni 2008 - 18:45

    pfff

    da's Gods bewarende Hand!

    da's zeker!
    ritLa
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:37

    groenland of antartica, vanuit zuidafrika laat hij somalie rechts liggen ;p

    vanuit tel aviv natuurlijk links :)

    Dhvj
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:70

    Gaaf!;)
     vakantie bijna voorbij!:S
    hillegonda
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:1565

    gelukkig!
     sgat ik hou van je voor altijd!!!
    Pien95
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:68

    Hij heeft wel lef om daar heen te gaan, maar ik zou het nooit doen als ik wist dat daar piraten zitten
    jantjuhh
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:82

    sou ik egt niet durven!!!
     t is gelukkig vakantie!!!!
    1  2  »