Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Tweetal ontwerpt zeilsysteem voor school

    Een automatisch zeilsysteem dat ervoor zorgt dat de zeilen met de wind meedraaien. Vwo-scholieren Linda Kooijmans en Laura van Deursen (allebei 18) van het Gymnasium Beekvliet in het Brabantse Sint-Michielsgestel ontwierpen en bouwden het model.

    De twee presenteren vrijdag het zeilsysteem, dat hun profielwerkstuk is, voor een jury op de Technische Universiteit in Delft. Die kiest uit de zes finalisten het beste technische ontwerp. Wat de twee kunnen winnen, weet Linda niet. Lachend: „De eer of zo.”

    Linda en haar klasgenoot bouwden het zeilsysteem voor het profiel natuur en techniek. Ze zijn twee van de in totaal vier meiden die dit profiel volgen op hun school. „De jongens zeiden vaak tegen ons dat het nooit zou lukken om het zeilsysteem te bouwden. Voor ons een extra aansporing om het zo goed mogelijk te maken.”

    Volgens de scholiere was het niet gemakkelijk om het systeem van theorie in praktijk om te zetten. „Het is vrij ingewikkeld om uit te leggen, maar we wilden de windrichting met een bepaald instrument meten en dan de zeilen automatisch laten draaien. Dat werkte niet. Uiteindelijk hebben we gekozen voor een systeem met magneten en een vaantje.”

    Het idee voor het ontwerp van een automatisch zeilsysteem ontstond doordat Laura graag zeilt. Linda: „Een vriend van ons zei: „Waarom maken jullie niet iets wat het zeilen makkelijker maakt?” We zijn uitgekomen op dit onderwerp. Doordat de zeilen meedraaien met de wind, kost zeilen minder inspanning. Als het ooit in het echt wordt gebouwd, kunnen ouderen en mensen met een lichamelijke handicap makkelijker zeilen. Het kost namelijk minder kracht.”

    De opdracht was om een werkstuk te maken waarin minstens tachtig uur werk zit. Linda: „Daar zitten wij vér boven. We hebben er allebei minstens honderd uur aan gewerkt.”

    De twee vonden het leuk om aan de boot te werken. Linda: „Het is een uitdaging om iets moois te bouwen dat werkt. En, natuurkunde is gewoon een heel leuk vak.”

    Wat er met het zeilsysteem gebeurt na de prijsuitreiking, weet Linda niet. „Een van ons zal het meenemen naar huis. Misschien is er een ondernemer die er iets in ziet en het systeem in het echt laat bouwen.”

    Reacties (10)

    schooltas
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:1716

    Nou mensen..hardstikke leuk.....goede tijd verdrijf............succes voor

    de toekonst........

    4691
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:11

    Heeel leuk bedacht zeg!!! K'zou ut nie kunne 

    Ook erg orgineel owhrzzzz

    claudia
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:98

    feliciteerd! k doe et nie na!

    altijd-blijven-lachen
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:191

    echt ontzettend leuk!!!!!!!!!!!!
     doe wel en zie niet om!!
    aphrodite
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:20

    tzou nix voor mij zijn maar zuper

     

    tjetket
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:111

    knap gedaan!!!   egt leuk   het ziet der nog leuk uit ook!!!!
    vogeltju
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:171

    leuk!!!
     oost, west, thuis best!
    hensie2
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:17

    ja klopt bij ons op sgol

    Fryslan
    journalist
    Quote bericht
    aantal posts:1570

    knap hoor ik heb bewondering voor jullie!!!

    ik ben ik

     D0€ M@@® G€W00N D@$ @L G€K G€N0€G!!!
    mijnnicknameisjoopje
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:20

    ik heb altijd een gruwelijke hekel aan natuurlkunde gehad!!

    vreselijk! mar tog super knap van jullie!! ik doe het jullie niet naa

     mijn mening hoef je niet te geloven, dat ik het serieus meen wel!