Yord herfst logo
Home      Zoeken      

Druk

Het is niet moeilijk drukke mensen te vinden. Wie klaagt er niet over drukte? Het is bijna een modeverschijnsel. Je kunt het haast niet maken om te zeggen dat je niet druk bent.

Mijn mentor, ds. J. Catsburg, antwoordde standaard op de vraag of hij druk was: Ik heb het wel druk, maar ik maak me niet druk.

Je druk maken heeft niet te maken met de werkdruk, maar met je innerlijk: hoe ben je eronder? Heeft het vele werk je te pakken, in zijn greep?

Toen ik in 1976 in Utrecht aan de universiteit met de studie theologie begon, hing er in de gang van onze afdeling een poster met als opschrift ”tijd = prioriteit”. Wat heeft de voorrang?

Deze week kreeg ik van een student de vraag of ik hem kort kon aanwijzen op grond waarvan wij de doop het teken van het verbond noemen. Ik had hem verwezen naar het proefschrift van dr. P. L. Voorberg, waarover ik las: „Vooral de gedachte dat de (kinder)doop de vervulling is van de besnijdenis, wordt op een bijzonder volledige manier uitgewerkt.” De student schreef mij terug: „Ik vrees dat ik de komende tijd geen tijd heb om een heel boek te lezen (afhankelijk van de hoeveelheid bladzijden, natuurlijk). Ik heb al veel verplicht leeswerk voor mijn vakstudie, studiekring, Bijbelkring, etc. waar ik al nauwelijks doorheen kom. Misschien zou u (als u tijd hebt) in het kort kunnen weergeven wat volgens u de reden is dat de doop een teken is van Gods verbond (en niet alleen teken van persoonlijk geloof), of misschien kunnen we een keer afspreken voor een gesprek (hoewel ik me daarvan ook afvraag of ik daar tijd voor kan vinden).”

Ik begrijp deze voor mij onbekende student zo heel goed. Er zijn zo veel belangrijke dingen die onze tijd opslokken en geheel en al in beslag nemen. Hoe houden we ons hoofd nog boven water? Hoe krijgen we het voor elkaar om niet overspannen te worden? Wie niet zelf „op de rem trapt”, is burn-out voordat hij er erg in heeft.

Ook deze week was er een catechisant die zei geen tijd te hebben gehad om de opgegeven catechismusvraag uit het hoofd te leren. En de vraag was nog wel zo gepast in deze adventsweken: Wat betekent „Die ontvangen is van de Heilige Geest, geboren uit de maagd Maria?”

Je bent trouwens best te beklagen als je zo jong al niet genoeg tijd hebt. Wat moet je, zo jong, dan al een belangrijk persoon zijn.

Wat kunnen we hieraan doen? Het is niet zo moeilijk als het lijkt. Coram Deo leven lost al een heleboel op. Deze uitdrukking is uit het Latijn afkomstig en betekent ”voor Gods aangezicht”. Alles wat je doet, te doen in het besef dat God het ziet en dat Hij er een keer zeer nauwkeurig verantwoording van zal eisen.

We kunnen het ook met een andere Latijnse term zeggen: alle bezigheden bezien ”sub specie aeternitatis”. Dat betekent: alle dingen bezien in eeuwigheidslicht. Je kunt er zeker van zijn dat dan veel dingen hun belangrijkheid verliezen. Dan blijft het nog wel een strijd om de juiste prioriteiten te stellen, maar het opgejaagde gevoel verdwijnt.

Verder nog een simpele tip: bedenk eens hoe misbaar je bent. Dus: verbeeld je niet onmisbaar te zijn. Dan hoef je namelijk niet zo nodig van alles en nog wat te doen, alsof het van jou afhangt.

Des te beter we door hebben hoe onbelangrijk we zijn, des te minder we ons doen en laten gewichtig vinden.

Ds. W. Pieters, Garderen

Reacties (2)

13391
bezorger
Quote bericht
aantal posts:42

Mooi artikel! Maar hoe moeilijk is het om te leven in eeuwigheidsperspectief. Maar dat moeten we wel doen, want er is meer nodig dan alleen door dit leven te komen. Maar er wordt zo vaak een beroep gedaan op je tijd. Dat maakt het extra moeilijk om tijd te maken voor belangrijker dingen.

En toch wordt van ons geeist (zoals Paulus dat omschrijft): het zij dan dat gij eet, het zij dat gij drinkt, het zij dat gij iets anders doet, doet het al ter ere Gods. Dus: ALLES doen tot eer van God. Hoe moeilijk, hoe onmogelijk!

16--jarige
bezorger
Quote bericht
aantal posts:27

13391
bezorger schreef op woensdag 19 december 2007 - 12:02

Mooi artikel! Maar hoe moeilijk is het om te leven in eeuwigheidsperspectief. Maar dat moeten we wel doen, want er is meer nodig dan alleen door dit leven te komen. Maar er wordt zo vaak een beroep gedaan op je tijd. Dat maakt het extra moeilijk om tijd te maken voor belangrijker dingen.

En toch wordt van ons geeist (zoals Paulus dat omschrijft): het zij dan dat gij eet, het zij dat gij drinkt, het zij dat gij iets anders doet, doet het al ter ere Gods. Dus: ALLES doen tot eer van God. Hoe moeilijk, hoe onmogelijk!

Even een reactie op je laatste opmerking: Want geen ding zal bij God onmogeljk zijn! (Lukas 1:37)

 

Dat wil niet zeggen dat ik niet snap wat je bedoelt.. het is inderdaad vaak zo heel erg moeilijk en (van onze kant gezien) onmogelijk. Maar God kan het écht zo maken dat je zelfs in de kleine dingen niet meer aan jezelf denkt maar Zijn eer op het oog hebt. Wel is er (helaas...) alle gebrek aan onze kant, en zakken we zo vaak weer weg in het egoistische, en worden we juist een eerrover van God. Maar wat een ongelooflijk wonder dat we eens eeuwig bij God mogen zijn, en dan EINDELIJK álles kunnen doen tot Zijn eer! Dan is er geen onvolkomenheid meer, geen enkele zonde zal er zijn. Dan zal eeuwig klinken: Ere zij God in de hoogste hemelen... En dat alléen om Jezus wil!