„Praat niet met volle oren”
DEN HAAG - „Overal bellende en sms’ende mensen. Waar gaat het allemaal over?” Reinildis van Ditzhuyzen ergert zich dagelijks aan het vele ongepaste gebruik van mobiele telefoons. Tijd voor nieuwe, duidelijke etiquetteregels op dit gebied, vindt zij.
Van Ditzhuyzen presenteerde woensdagmiddag in Den Haag een nieuwe uitgave van haar boek ”Hoe hoort het eigenlijk?”. Daarin besteedt ze veel aandacht aan het omgaan met moderne communicatiemiddelen.
„Praat niet met volle oren. Ik bedoel daarmee dat je steeds meer mensen met oordopjes in tegenkomt. Als ik ze aanspreek, nemen ze soms niet eens de moeite die oordopjes uit te doen. Doe dat wel. Maar met volle oren bedoel ik ook dat de mobiele telefoon voor alles lijkt te gaan. Sta je met iemand te praten en je mobiele telefoon gaat, breek het gesprek dan niet ineens af om verder te praten met degene die belt. Waarom is de persoon die belt belangrijker dan degene waarmee je staat te praten? Ik kan me daar zo aan ergeren: Ik ga voor, denk ik dan.”
„Het gaat vaak hard en iedereen moet meeluisteren. Vorige week zat ik in de trein. In dezelfde coupé zat een bekend persoon. Zij heeft drie kwartier zitten bellen. Mijn voornemen om een boek te lezen, ging de mist in. Het gesprek ging ook nog eens over een gevoelig onderwerp, met pijnlijke details. Onbegrijpelijk dat iemand zo’n gesprek voert terwijl anderen kunnen meeluisteren. Laten we meer rekening met elkaar houden.”
In de nieuwe uitgave -”De Dikke Ditz”- gaat Van Ditzhuyzen ook in op omgangsvormen met moslims. „Moesten de imams die oud-minister Verdonk en de koningin geen hand wilden geven, dat wel of niet doen volgens de regels? Ik vind dat de gastheer de toon zet. Bezoek ik een moskee, dan pas ik mij aan en doe ik mijn schoenen uit.”
Op welke punten gaan Nederlanders het vaakst de fout in, volgens de auteur? „Wij zijn over het algemeen niet zo’n hoffelijk volk. We kunnen nog veel leren. Als eerste zeg ik altijd: Reageer op uitnodigingen. Dat gebeurt te vaak niet. „Ja, ik was zo druk”, is dan het excuus. Dat is geen argument. Stuur even een antwoordje. Als tweede: laten we vaker bedanken als we iets krijgen. En drie: gooi geen troep op straat.”
„Niet tuttig, maar nuttig”
Etiquette is niet tuttig, maar nuttig, zegt Van Ditzhuyzen. Vijf gulden regels.
- De gastheer zet de toon.
- Geld als cadeau vragen (envelopje) kan echt niet.
- Er is verschil tussen kleding op het werk en in de vrije tijd.
- Geen plebsbestek op tafel: stal mobieltje en sleutelbos niet uit.
- Breng eten naar de mond, niet omgekeerd.
Reacties (7)
het-doet-pijn-als-je-verkering-uitgaat redacteur | donderdag 29 november 2007 - 17:21 | ![]() |
aantal posts:645 | wij hebben de auwe uitgave igt lagge er staat bijv in hoe je netjes je jas aan en uit moet trekken!! |
macjacky bezorger | donderdag 29 november 2007 - 19:17 | ![]() |
aantal posts:10 | cool.... |
MarietJJ correspondent | donderdag 29 november 2007 - 20:41 | ![]() |
aantal posts:189 | whaha.. lagge..!!! ![]() | |
<3 G.! |
giechelmeid12 journalist | donderdag 29 november 2007 - 21:03 | ![]() |
aantal posts:1565 | graaaapsig | |
sgat ik hou van je voor altijd!!! |