Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Tweetalig onderwijs, „een mooie uitdaging”

    Fruytierleerlingen krijgen officieel certificaat voor Engelse lessen

    APELDOORN - Een beetje trots zijn ze wel. Woensdagavond kregen de eerste leerlingen van de Jacobus Fruytier Scholengemeenschap in Apeldoorn het ”Certificate Content and Language Integrated Learning in International Context”. In gewoon Nederlands: het bewijs dat ze drie jaar lang tweetalig onderwijs (tto) hebben genoten.

    Het certificaat kwam wel een beetje laat voor Martine van de Braak (15) en Andriesa van der Klis (16). Martine zit inmiddels in 5 lyceum, Andriesa in het laatste jaar van haar opleiding. Het certificaat kregen ze voor het onderwijs in het Engels dat ze de eerste drie jaar hebben gevolgd. „Eerder kon niet, omdat de Fruytier pas dit cursusjaar is erkend als officiële tto-school”, legt Andriesa uit. Ondanks de verlate uitreiking zijn de meiden blij met het papier. „Je hebt er echt wat aan, bijvoorbeeld als je later gaat solliciteren.”

    V.l.n.r. Hans, Else, Martine en Andriesa.

    V.l.n.r. Hans, Else, Martine en Andriesa.

    De Fruytier begon vijf jaar geleden met het geven van vakken in het Engels. Alleen bij de vakken Nederlands, Frans, Duits, scheikunde en natuurkunde werd de taal niet gebruikt. Andriesa zat in de eerste tto-groep. „Wij waren de proefkonijnen.” Erg veel strubbelingen heeft ze niet ervaren.

    Ze vond het dan ook niet moeilijk om woensdagavond voor een volle zaal een presentatie te houden over de werkweek naar Londen van vorig jaar: „Ik schakel automatisch over van Nederlands naar Engels en weer terug.”

    Pittig
    Toen ze net van de basisschool kwamen, was dat wel anders, erkennen ook Hans van ’t Land (14) en Else den Boer (15). Hans -nu in 3 lyceum- weet nog dat hij in de eerste les een stortvloed van Engels over zich heen kreeg waar hij bijna niets van begreep. „Ik kreeg les van een native speaker, een man die rechtstreeks uit Canada kwam. Hij sprak geen woord Nederlands. Dat was behoorlijk pittig. Ik dacht echt: Waar ben ik aan begonnen?” Else (4 lyceum): „In het eerste jaar trek je het tot de kerstvakantie allemaal maar net. Daarna gaat het beter, je hebt bijna niet meer in de gaten dat de les in het Engels is.”

    Na drie jaar tto krijgen de leerlingen behalve het certificaat van school een officieel diploma van de universiteit van Cambridge in Engeland. „Het examen is behoorlijk pittig” zeggen Else, Martine en Andriesa, die het examen aan het eind van 3 lyceum deden. „Je moet goed Engels kunnen lezen, schrijven en verstaan.”

    Hans: „Bedankt voor de waarschuwing, ik ga er even goed tegenaan.”

    „Gewoon een kwestie van grammatica goed bijhouden en veel Engels spreken”, vindt Else.

    Internationaal
    In de drie laatste jaren van het lyceum kunnen de tto-leerlingen nog een belangrijk diploma halen: het International Baccalaureate-examen (IB). Martine: „Dat is een internationaal erkend diploma waarmee je zonder meer op buitenlandse universiteiten wordt toegelaten.” Andriesa heeft net deze week de eerste mondelinge examens gehad. Ook die zijn niet gemakkelijk. Andriesa: „Het is een intensief programma. Je hebt doorzettingsvermogen nodig om het af te maken.”

    Alle vier de lyceumleerlingen zijn positief over het tto-programma. Martine: „Ik had er niet bewust voor gekozen. Maar toen ik er eenmaal aan was begonnen, beviel het eigenlijk wel.” Andriesa wil na het lyceum Engels gaan studeren, om daarna vertaalwerk te gaan doen. „Daarbij zijn deze certificaten mooi meegenomen.” Else wilde graag op een goed niveau Engels krijgen: „Het is een mooie uitdaging, dat bevalt me wel.”

    Reacties (22)

    hoi
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:67

    arogant...
    gymmare
    stagiair
    Quote bericht
    aantal posts:84

    hey, leuk
    ik ben ook tweetaalig, maar wel een beetje anders, ik woon in een engels sprekende land (nieuw zeeland) maar kun ook vloeiend nederlands omdat m'n ouders zorgen dat we thuis nederlands praten. ik kan ook makelijk van de een naar de ander schakelen.
    het is ook makelijker om een andere taal te leren als je al twee taalig bent.
    iedereen veel geluk in het engels leeren, ik moet maori (de native taal van nz) leeren, en dat valt ook niet echt mee, dus ik weet wel een beetje hoe t'is.
    liefs, mary-anne
    LisaLisaLisa
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:300

    Tlijkt me super moeilijk
     Naamsverandering 'Negerzoen' blijkt een reclamestunt - Www.OudNieuws.Web-Log.NL
    Dreetje
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:144

    k kan maar een klein beetje engels.

    dus niks voor mij.. 

    maar mijn broer doet wel TTO.  

    Berdien
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:44

    alissa
    correspondent schreef op zaterdag 20 oktober 2007 - 18:40

    Mwah, vin de tto nie so vil an! ze slijmen vreselijk!

    Hoe kun jij nou weten of ALLE tto leerlingen slijmen????
    jackey
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:32

    ik wauw dat ik het kon heel. knap hoor  GEFELICITEERD

    jackkey

    boerinnetje
    redacteur
    Quote bericht
    aantal posts:563

    bij ons op school hebben we geen TTO.
     Hoe heerlijk is het toch om niets te doen en vervolgens daarvan uit te rusten!!!
    «  1  2