Yord herfst logo
Home      Zoeken      

Een ei veilig laten landen

EINDHOVEN - Een vuurrode raket met witte strepen staat op een platform in de vijver bij het congrescentrum Evoluon in Eindhoven. Astronaut André Kuipers houdt z’n hand boven de startknop. Honderden scholieren, die deze donderdag op bezoek zijn in het Evoluon, tellen de laatste seconden af. Drie. Twee. Eén. Ja. Kuipers’ hand gaat omlaag. Helaas, de raket verroert zich niet.

V.l.n.r. Gerard, Jan Willem, Judith en Joke .

V.l.n.r. Gerard, Jan Willem, Judith en Joke .

Op de betonnen rand langs de vijver zitten Judith, Alice, Iris, Annemarie en Johanneke, allen leerlingen van de Pieter Zandt, locatie Urk. De vijf kijken toe hoe voor de tweede keer wordt geprobeerd de raket de lucht in te krijgen.

Opnieuw telt het publiek af. Gejoel als het projectiel weer blijft staan. Kuipers, die zelf ooit in een raket de ruimte inging: „Het is net echt, dan gaat een lancering ook regelmatig niet door.” De vierde keer slagen de raketbouwers er wél in om het projectiel te lanceren. Luid sissend schiet de vuurrode raket de lucht in. Applaus weerklinkt als het luchtvaartuig aan een parachute bungelend naar beneden komt.

Honderden scholieren uit heel Nederland zijn deze donderdag bijeen in congrescentrum Evoluon in Eindhoven. Ze dingen mee naar de Eureka Cup 2007. Leerlingen uit de eerste drie leerjaren van het vwo worden uitgedaagd om een ontwerp voor de ruimtevaart te bouwen.

...als een speer omhoog...

...als een speer omhoog...

De scholieren konden kiezen voor verschillende opdrachten: onder meer een toestel dat een zachte landing op de maan maakt of een kettingreactie. Esther hield zich met het laatste bezig. „De opdracht was om met een kleine beweging een kettingreactie in gang te zetten waardoor uiteindelijk een grote beweging ontstaat. In totaal heb ik samen met mijn groepje er ruim vijftig uur in gestoken. Jammer genoeg werkte het niet goed toen de jury langskwam. We moesten drie keer de boel op gang helpen.”

Esdoorn
De Pieter Zandtleerlingen bouwden een maanlander waarmee een ei veilig op de grond moest worden gezet. Judith showt het toestel. In een kooi hangt het ei aan een veer. Bovenop zijn twee halfronde bladen gemonteerd. Judith: „Het toestel heeft een beetje de vorm van de zaden van een esdoorn. Die vallen niet recht naar beneden, maar gaan draaien als ze van de boom loskomen. Ons apparaat werkt ook zo, het is te vergelijken met een helikopter.”

Een van de bladen is gebroken. Judith: „Vanochtend hebben we het apparaat van 5 meter hoogte laten vallen, toen ging het kapot, maar het ei bleef heel. Dat was het belangrijkste.”

De jury vond het ontwerp van de Pieter Zandtscholieren binnen hún categorie het beste. Judith: „Nu moeten we nog door naar de finale.” Jammer genoeg voor hen, gaat een andere groep er later op de dag met de hoofdprijs, een paraboolvlucht waarbij de inzittenden gewichtloosheid kunnen ervaren, vandoor. De Pieter Zandtleerlingen worden derde.

Er zijn nog geen reacties geplaatst.