„Beetje de baas spelen”
Gert de Jong (14) ziet een weekje als minister-president wel zitten
APELDOORN - De verkiezingen zijn voorbij. De onderhandelingen voor een nieuwe coalitie kunnen beginnen. Iemand moet de nieuwe premier worden. Magneet vraagt drie jongeren wat zij als eerste zouden doen als ze minister-president zouden zijn.
Gert de Jong (14) uit Hendrik-Ido-Ambacht
Wat zou je aanpakken? „Het verkeer moet beter worden geregeld, vooral voor mensen met een handicap. In Rotterdam is er te weinig ruimte op de trottoirs. Bushokjes staan daar zo dat iemand in een rolstoel er niet langs kan als er een bus bij de halte staat. In Hendrik-Ido-Ambacht is alles goed voor elkaar. Bussen hebben speciale luiken waarover mensen in een rolstoel zo naar binnen kunnen rijden en de stoepen zijn breed genoeg, in Rotterdam kan het dus ook.
Als het een beetje regent, staat bij de Heinenoordtunnel het verkeer vast. In de buurt ontstaan er kilometerslange files die om 10.00 uur ’s ochtends nog niet opgelost zijn. Daar moet iets aan gedaan worden, meer wegen aanleggen is een optie.”
Zou je premier willen zijn? „Voor een weekje lijkt het me wel leuk. Het is een drukke baan en iedereen let altijd op je. Dat trekt me niet zo. Hoewel de premier wel goed verdient, denk ik.”
Hanna Klop (16) uit Bodegraven
Wat zou je aanpakken? „Een heleboel dingen, ik heb een lijstje gemaakt. Belangrijkste is dat mensen uit verschillende bevolkingsgroepen zich beter gaan inleven in de ander. Doel daarvan is dat er meer begrip voor elkaar komt.
Nederland is een van de grootste vervuilers in Europa. Dat moet worden aangepakt. Hoe? Het openbaar vervoer moet goedkoper, zodat mensen uit de auto in de trein stappen. En de subsidies voor zonnepanelen, die afgelopen periode zijn afgeschaft, moeten weer worden ingevoerd.
Ik zou een extra belasting invoeren op dingen die ongezond zijn, zoals sigaretten. Het weerhoudt mensen van roken en het levert extra geld op voor de gezondheidszorg.”
Zou je premier willen zijn? „Ja, het lijkt me leuk om leiding te geven en samen met anderen te bouwen aan een betere maatschappij. Ik zou meer dan Balkenende m’n christen-zijn naar voren laten komen. Veel mensen zijn op zoek naar houvast, het is mooi om dan te wijzen op het christelijk geloof.”
Leon Mulder (15) uit Waardenburg
Wat zou je aanpakken? „De overheid moet ervoor zorgen dat het niet nodig is dat vrouwen werken. Nu moet dat wel door de hoge huizenprijzen. Niet de vrouw verbieden te werken natuurlijk, maar het aantrekkelijker maken om thuis te blijven. Subsidie voor kinderopvang moet naar ouders in de vorm van kinderbijslag. Ze kunnen dan zelf kiezen hoe ze dat geld besteden.
Er moet meer over water worden vervoerd. Dat is beter voor het milieu. Via een korting op de belasting kan het voor meer mensen aantrekkelijk worden gemaakt om voor het beroep van schipper te kiezen.
Ik zou ook de wetten die euthanasie en abortus mogelijk maken, terugdraaien. Abortus en euthanasie gaan lijnrecht in tegen wat de Bijbel zegt.”
Zou je premier willen zijn? „Een beetje de baas spelen lijkt me wel wat. Ik volg de politiek nu al vaak en de discussies zijn leuk. Als premier zou ik me vooral bezighouden met het geld. Ik houd van cijfertjes, later wil ik accountant worden.”
Nacht van vier uur
Het jaarsalaris van de minister-president bedroeg in 2004 netto ongeveer 122.000 euro, inclusief vakantiegeld. Daarnaast krijgt de premier jaarlijks een vaste onkostenvergoeding, in 2004 ruim 14.000 euro. Ook heeft hij onder meer een dienstauto met chauffeur, een ambtswoning in Den Haag en een mooi ingericht kantoor in het Torentje.
Daartegenover staat dat een premier ontzettend veel uren maakt. Tegenover de Volkskrant vertelde Balkenende dat hij vier of vijf uur per nacht slaapt. De minister-president is uiteindelijk verantwoordelijk voor de regering. Hij overlegt elke week met de andere ministers en met koningin Beatrix.
Bron: www.parlement.com
Reacties (7)
psychiaterinopleiding correspondent | zaterdag 25 november 2006 - 09:14 | |
aantal posts:180 | zoals de dominee zei over mensen die elkaar tegenkomen: ''Hey Peter, hoe gaat-ie?'' ''Druk, druk, druk.'' |
S_N_O_E_S bezorger | zaterdag 25 november 2006 - 20:07 | |
aantal posts:40 | Zoals jij zegt Gert, meer wegen, das geen optie, tog?! Denk aan het milieu |
S_N_O_E_S bezorger | maandag 27 november 2006 - 15:39 | |
aantal posts:40 | En de weilanden die daarmee weer verdwijnen....reken je dat niet tot het milieu?? |
my-dream stagiair | maandag 27 november 2006 - 19:27 | |
aantal posts:85 | hoeveel verdwijnt er nou eigenlijk echt, we moeten er met verstand mee omgaan. En niet te vergeten effectief! |
boerinetje bezorger | vrijdag 1 december 2006 - 20:58 | |
aantal posts:2 | leuk dat je er gekleurd opstaat leon |