Yord herfst logo
Home      Zoeken      

De dag begint met erwtensoep

Erwtensoep als ontbijt. Biscuitjes met thee als avondeten. Via een receptenboekje van de stichting Kom over en help kunnen Nederlanders een week lang ’mee-eten’ met een Oost-Europees gezin. Berthilde Knikker (14) uit Elburg deed mee aan de Week van de Boodschap en hield voor Magneet een dagboek bij.

Bertine achter een bord Oost-Europese borsjtsj.

Bertine achter een bord Oost-Europese borsjtsj.

Zondag
Als ik wakker word, heb ik zin in een lekker ontbijt met beschuit en crackertjes. Oh nee, vandaag begint onze Oost-Europese week. Bijna vergeten. Op het programma staan rijst met brood en thee. Oh no, denk ik. Ik ben al niet zo weg van rijst. En dan ook nog op de vroege ochtend… Ik krijg het amper naar binnen. Toch zet ik door. Ik raak snel vol. Rijst ligt blijkbaar zwaarder op de maag dan crackertjes. Toch krijg ik halverwege de ochtend trek. Een tussendoortje is er niet bij. Ik ben blij als ik ’s middags weer aan tafel kan schuiven. Dit keer eten we rijst met wortels, vlees en brood. Een beetje droog is het wel, maar omdat er nu groente en vlees bij zitten, smaakt het echt lekker.

’s Avonds is de maaltijd karig. Iedereen heeft een bordje met biscuitjes voor zich staan. Samen met een kopje thee is dit de hele maaltijd. In de loop van de avond krijg ik een hongergevoel. Maar ik wil niet klagen. In Oost-Europa is dit dagelijkse kost. Volhouden dus!

Dinsdag
Boekweitpap. Ik begin bijna gewend te raken aan zware kost als ontbijt. Ik raak er goed vol van; kan bijna geen pap meer zeggen. Als ik op school kom, begin ik toch weer trek te krijgen. De warme maaltijd die we volgens het receptenboekje ’s middags zouden eten, is op school lastig te doen. Daarom heb ik drie boterhammen met worst meegenomen. Een beetje schipperen mag denk ik wel.

Ik ben rond vijf uur thuis. Direct kan ik aan tafel schuiven. Borsjtsj met aardappelpuree staat op het menu. Het lijkt op tomatensoep met daarin bonen en wortels. We lezen na afloop, zoals elke avond, het Bijbelgedeelte uit het receptenboekje met een korte uitleg van de Oekraïense voorganger dominee Peter Balatsky.

Donderdag
M’n klasgenoten moeten hard lachen. Ik vertel hun namelijk dat ik vanmorgen erwtensoep op heb. M’n moeder had het gisteravond al klaargemaakt. De macaroni van gisterochtend vond ik lekkerder. We lezen een stukje over het leven in Oekraïne. Het gaat over een taxichauffeur die van 150 euro per maand moet rondkomen. Als zijn taxi kapot is, heeft hij geen inkomsten en moet hij de auto zelf repareren. Ik besef nu pas hoe gemakkelijk wij in Nederland leven en dat wij ons niet druk hoeven te maken om de centen. Daarom alleen al is zo’n week goed. Alhoewel, zondag is onze Oost-Europese week voorbij. Dan zou ik best een bord patat met een snack lusten.

Het receptenboekje is gratis verkrijgbaar via www.komoverenhelp.nl.

Reacties (7)

mientjuh
stagiair
Quote bericht
aantal posts:98

heee wat leuk!! Al lijkt met het niet heel lekker smorgens vroeg!! Goed dat er aandacht aan word besteed!! groetjes
margroet
journalist
Quote bericht
aantal posts:2881

Kan je dat hongerige gevoel een beetje kennen!
 B3VA is the best..
ix
bezorger
Quote bericht
aantal posts:44

Eeii Berthilde, Leuk zeg dat je in de achterkrant staat!!!!! Groetjes Gerdine (zus van Annemarie H)
mirtjuuuh
bezorger
Quote bericht
aantal posts:37

Wij hebbu owk mee gedaan all1 nie met erwtensoep en boekweitpap en borsjtsj enzoww heel veel rijst en pasta's en zooww wel... bes moeilijk, n week g1 koek en snoep en fruit.... mar tog wel leuk om een keer te doen,vooral als je bedenkt dat hun dat altijd hebben!! xxx
RW
correspondent
Quote bericht
aantal posts:246

haha da tafelkleedjuh hebbe wij ook !!
se
bezorger
Quote bericht
aantal posts:20

heej wat leuk om te doen.. is trouwens wel goed voor de lijn denk ik (zondag)!!! lijkt me wel iets makkelijker...!!:D:D maarja heej suc6 ermee.. greetzz
jja
stagiair
Quote bericht
aantal posts:68

Heej Berthilde leuk joh!