Wikipedia weer beperkt toegankelijk in China
PEKING - Chinese internetgebruikers kunnen sinds donderdag weer gebruikmaken van de online encyclopedie Wikipedia. De site was ongeveer een jaar geblokkeerd, maar is nu weer beperkt toegankelijk.
Internetters kunnen nu weer onderwerpen opzoeken die geen politieke lading hebben. Maar gevoelige zoektermen, zoals ”4 juni” (1989) leveren geen resultaten op. Op 4 juni 1989 sloeg het Chinese leger het studentenprotest op het Tiananmenplein bloedig neer. Daarbij vielen honderden doden. Duizenden mensen werden opgepakt.
De Chinese autoriteiten blokkeren of censureren vrijwel alle westerse internetsites. Waarom Wikipedia nu plotseling weer toegankelijk is, is onduidelijk.
De macht in het Aziatische land ligt bij de Communistische Partij van China. Andere partijen zijn niet toegestaan en mensen die er een andere mening op nahouden dan de autoriteiten, worden fel tegengewerkt. Geregistreerde godsdiensten zijn er officieel toegestaan, maar vrijheid is er allerminst.
De economie van China groeit sterk. Internet wordt voor steeds meer mensen bereikbaar. China telt ongeveer 1,3 miljard inwoners en is daarmee het land met het grootste inwonertal ter wereld.
De Chinezen maken sinds de gedeeltelijke openstelling van Wikipedia massaal gebruik van de site. Wikipedia verschijnt in een groot aantal talen, waaronder het Chinees en iedereen kan er verhalen wijzigen en toevoegen. In elke taal groeit de site razendsnel. De Nederlandse versie van de site telt bijvoorbeeld al ongeveer 240.000 artikelen. Nog geen jaar geleden was dat nauwelijks 100.000.
Reacties (3)
liientjuh bezorger | zaterdag 18 november 2006 - 22:52 | ![]() |
aantal posts:24 | 0oh, wikipedia is trouwens wel suppr handig gebruik het vaak |
York22 bezorger | zaterdag 18 november 2006 - 23:08 | ![]() |
aantal posts:4 | China zal er toch ooit aan moeten geloven dat het hele World Wide Web voor iedereen geheel vrij toegankelijk is! |