Winnaars boekenbon
Griezelen, huilen of daverend lachen om een boek. Yordbezoekers stuurden massaal hun meest spectaculaire leeservaring in. Dat leverde ruim veertig inzendingen op en bijna honderd reacties. Yord vindt de inzendingen van Pieter Beens, Eve-Maria Kooyman en Joanne Haverhals eruit springen. Zij winnen een boekenbon van 10 euro.
Naam: Pieter Beens
Leeftijd: 19
Woonplaats: Genemuiden
Winnende inzending: Mijn vreemdste ervaring met een boek was met Reis door de nacht, een boek wat ik meerdere keren las (doe ik eigenlijk nooit). Tijdens het lezen zat ik met kromme tenen, had ik tranen in mijn ogen en schoot ik in een daverende lach op de momenten waarop de hoofdpersoon dat ook deed. Het was echte inleving in de hoofdpersoon. Naderhand is het me nooit meer overkomen. Als ik boeken aan zou bevelen zouden dat zijn: Knielen op een bed violen - Jan Siebelink (ondanks de controverse een prachtig boek), Sil de strandjutter, De boeken van Jan Monsuur en Jaap ter Haaren als enige Amerikaan: Jobstijding van Chuck Chitwood.
Wat ga je kopen van de boekenbon? „Ik denk iets literairs of iets theologisch. ”Knielen op een bed violen” vond ik heel mooi, dat wil ik wel hebben. Of iets van Spurgeon. Misschien koop ik ook wel een prentenboek, een van Max Velthuis of zo. Omdat ik de pabo doe, lees ik veel prentenboeken. Thuis hebben we al heel veel boeken. Honderden. Veel daarvan zijn van mij.”
Hoe lang per dag lees je? „Even denken, elke dag de Bijbel, de krant en studieboeken. Bij elkaar is dat wel een uur of vier. Doordeweeks kom ik niet aan literatuur toe, dat is voorbehouden aan het weekend.”
Welk boek lees je nu? „Hm… ik lees altijd allerlei boeken door elkaar. Nu ben ik bezig in Ryle, een Schotse theoloog, in ”Stenen hart” van Leendert van Wezel, ”Denkend aan Holland”, een soort filosofisch essay van Thomas Rosenboom, en in ”Brand in Berlijn” van Riny van der Mark. Het past wel bij mij om van alles en nog wat te lezen. ”
Wat vind je het lelijkste boek ooit? „Lelijk, tsja, ik zou eerder zeggen zinloos. Harry Potter, dat vind ik echt zinloos. Ik heb daar wat van gelezen, dat was zo duister en erg, daar moet je bijvoorbaat niet aan beginnen.”
Naam: Joanne Haverhals
Leeftijd: 16
Woonplaats: Kaatsheuvel
Winnende inzending: ”Uit een boek leert men altijd wat, al is het maar dat men beter een ander had kunnen kopen.”De diepte, de inhoud en de spanning tot het einde van een verhaal vind ik van groot belang wanneer ik een boek lees. Vooral bij stilte geniet ik van een verhaal waarin een boodschap zit, een boodschap die er niet gelijk uit te halen is, een boodschap die de schrijver er in verwerkt heeft, waardoor het verhaal ’inhoud’ krijgt. Literatuurboeken hebben dat in het bijzonder.Neem bijvoorbeeld: ”Laatste nacht” en ”Schaduw van de wolf” van Els Florijn of ”De tweeling” van Tessa de Loo! Ook boeken van Lynn Austin en Linda Chaikin zijn schitterend! Alle genoemde titels raad ik je echt aan te lezen, als je er van houdt om na te denken over een boek zeker.
Wat ga je kopen van de boekenbon? „Ik denk een boek van Lynn Austin of Linda Chaikin. Ik vind die schrijvers heel goed, vooral Chaikin. In haar boeken blijft de spanning er goed in. ’t Zijn geen gewone romannetjes. Vaak gaat het ook over geschiedenis; daar hou ik wel van.”
Hoe lang per dag lees je? „Gemiddeld een uur. Ik lees meestal ’s avonds, als ik vrij ben ook ’s morgens.”
Welk boek lees je nu? „”Danseres zonder benen” van Clara Asscher - Pinkhof. Dat staat op mijn literatuurlijst.
Wat vind je het lelijkste boek ooit? „Weet ik niet. Meestal let ik van te voren goed op of een boek me aanspreekt. Ik lees ’t dan vaak ook wel uit.”
Naam: Eve-Maria Kooyman
Leeftijd: 15
Woonplaats: Barneveld
Winnende inzending: Het boek ”Tot het laatste uur” geschreven door Traudl Junge is een heel bijzonder boek. Het beschrijft het intrigerende levensverhaal van Hitlers secretaresse, zoals in de subtitel staat. Het leest gemakkelijk weg en het had op mij echt een schokkend effect.Terwijl ik Hitler altijd gezien had als een bruut, schrijft zijn secretaresse over hem als een heel beminnelijk mens, vriendelijk en attent voor z’n omgeving. Het meest bijzondere vond ik het feit dat hij een overtuigd vegetariër was, uit medelijden voor de dieren. Zijn medewerkers mochten wel vlees eten, maar hij nam hen wel mee naar een slachterij waar hij hen de hulpeloze dieren toonde die voor hun menu gedood zouden worden.
Zeg nu zelf…
Auschwitz…
Gaskamers…
6 miljoen joden…
Wat ga je kopen van de boekenbon? „Misschien wel een historische roman. Ik hou erg van verhalen die waar gebeurd zijn. ”
Hoe lang per dag lees je? „Ligt eraan. Op zondag de hele dag. Iedereen bij ons thuis trouwens, behalve m’n vader. Doordeweeks anderhalf uur per dag. Sommige boeken lees ik zelfs drie keer, zo mooi vind ik ze. Zelf heb ik zo’n honderd boeken. Ik leen veel van mijn zusje. En boeken die mijn ouders bewaard hebben van vroeger, die lees ik ook allemaal.”
Welk boek lees je nu? „”Ik was een christin” van Maria Rosseels. Het begon wel zwaar, maar nu vind ik ’t mooi.”
Wat vind je het lelijkste boek ooit? „”Izzudaar”. Ik weet niet wie de schrijver is, maar mijn docente Nederlands raadde het aan. Ik vond het vreselijk. Er schijnen allerlei diepe betekenissen achter te zitten, maar ’t is gewoon niet mooi. Ik heb ’t wel uitgelezen, dat is voor mij een ongeschreven regel. Ik lees alle boeken uit, trouwens. Tenzij het afschuwelijk is en er ligt een mooi boek op me te wachten.”
Klik hier om alle inzendingen te lezen.