Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Meer jongeren aan de slag deze zomer

    HILVARENBEEK (ANP) – Vakantiewerk wordt onder jongeren steeds populairder. Deze zomer gaat 72 procent van de scholieren en studenten aan de slag, terwijl vorig jaar nog ruim zes op de tien de handen uit de mouwen staken.

    Scholieren en studenten plukken aardbeien.

    Scholieren en studenten plukken aardbeien.



    Dat blijkt uit onderzoek van de vakbondcentrale FNV onder circa duizend jongeren van gemiddeld 17,5 jaar, die een opleiding volgen van vmbo– tot hbo– of universitair niveau.

    FNV–voorzitter Agnes Jongerius en voorzitter Judith Ploegman van FNV Jong presenteerden het onderzoek dinsdag in safaripark Beekse Bergen. De presentatie vormde de aftrap van een vakantiewerkcampagne van de vakcentrale. Onder het motto "Laat je niet voor de leeuwen gooien" wil de FNV scholieren en studenten beter informeren over hun rechten en plichten op de arbeidsmarkt.

    Volgens Ploegman toont het onderzoek aan dat jongeren „al jong serieus bezig zijn met werken". Het opleidingsniveau lijkt nauwelijks iets uit te maken. Ongeveer twee derde van de ondervraagde jeugd heeft al een bijbaan, jongens iets vaker dan meiden. Ruim een op de vijf gaat in de zomer „gewoon door" met het bijbaantje.

    Niet alleen extra geld verdienen (72 procent) is een motivatie om tijdens de vakantie te werken. Ruim een kwart van de ondervraagden wil ook werkervaring opdoen en vindt het belangrijk dat het baantje aansluit op hun opleiding of studie. Bijna 23 procent is bang zich anders te vervelen en bijna 5 procent gaat aan de slag, omdat de ouders zeggen dat het moet.

    De meeste jongeren vinden vakantiewerk via familie, vrienden en kennissen of via hun bijbaantje. Bijna een op de tien komt aan de slag via een advertentie en 7 procent via een uitzendbureau.

    De horeca en detailhandel zijn favoriete sectoren in de zomer. Ongeacht opleidingsniveau wil een vijfde tot een derde in een winkel werken. Hetzelfde geldt voor een baantje in bijvoorbeeld een bar, strandtent, restaurant of hotel. De landbouw is bij een op de vijf vmbo–scholieren populair. Van de meiden heeft 15 procent een voorkeur voor de gezondheidszorg.

    Ruim 40 procent verdient 4 tot 6 euro bruto en 23 procent tussen de 1 en 3 euro. Circa 8 procent weet 10 euro of meer per uur op te strijken.

    Volgens Jongerius zijn jongeren „vaak rijker dan ze denken", want ze vergeten belastinggeld terug te vragen, werken vaak te hard, te lang en onder zware omstandigheden en soms is hun contract niet in orde. Zij roept jongeren op „geen geld te laten liggen" en zich goed te laten informeren.

    Reacties (3)

    ...
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:119

    'k pluk hele dagen aardbeien en frambozen (soms bessen) wel lekker ;) 't betaald best goed (zwart)
    ...
    correspondent
    Quote bericht
    aantal posts:119

    ikkes!!! Ben je zwanger?! 'positie' tenminste zo komt het over
    nicolien
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:2

    hey ik ben 12 enk he g1 vakwerk mar kdoe dan wat vor mn mama dan wa vor mn papa dan wa vor mn tante dan wa vor mn oma dan wa vor mn opa enzzzz... soow gaat het oowk hiw prima hoowr. mark he liefer tog wl een baantjehoowr!!!.xxxxxxx mii