Yord herfst logo
Home      Zoeken      

Kimberly: Afval op straat is onbeschoft

Het kon de afgelopen week zomaar gebeuren. Je rijdt met de auto door Leiden en Kimberly Klein (18) spreekt je aan: „Wilt u misschien stapvoets gaan rijden? We zijn hier bezig met een schoonmaakactie.”

Omdat het de week van Nederland Schoon is, gaan in het hele land mensen gewapend met prikstok en bezem de straat op. In de Leidse wijk De Mors waren het basisschoolkinderen die de handen uit de mouwen staken. Om te zorgen dat er geen ongelukken gebeurden, hield Kimberly toezicht. „Kinderen van een jaar of acht rennen zo de straat over zonder uit te kijken. Gelukkig is er niets fout gegaan.”

Samen met andere jongeren van het Leidse Toezicht door Jongeren hield Kimberly, gekleed in een opvallende rode trui, jas en bijpassende pet, het autoverkeer in de gaten. Het project biedt jongeren tussen de 16 en 23 jaar die geen inkomen hebben en geen studie volgen, zinvol, betaald werk.

Onder begeleiding van een ambtenaar van de gemeente surveilleren ze in de stad. Kimberly draait al een paar maanden mee in Toezicht door Jongeren, dat een samenwerking is van de gemeente, de politie en welzijnsinstanties. Gewoonlijk krijgen de jongeren een contract voor maximaal twaalf maanden.

De Nederland Schoonactie was verplicht voor de toezichtsjongeren, maar dat vond Kimberly niet erg. „Normaal lopen we vooral rondjes door de stad. Toen ik van dit plan hoorde, leek het me meteen leuk.”

Kimberly had nog nooit van Nederland Schoon gehoord, maar vindt het een prima campagne. „Het is goed dat basisschoolleerlingen aan zoiets meedoen. Zelf zou ik ook best afval op willen ruimen op een opruimdag.”

De Mors is niet extreem vies, zegt Kimberly. „De meeste troep ligt in de bosjes. Je ziet het daardoor niet meteen.” Een appelklokhuis in de struiken gooien is volgens de toezichthoudster niet zo erg. „Dat eten de dieren wel op.” In De Mors -midden in de stad- zal dat lastig gaan, want Kimberly zelf heeft tijdens de opruimactie in elk geval geen beesten gesignaleerd.

Morgen vindt als afsluiting van de Nederland Schoonweek de Landelijke Opschoondag plaats. Dan rapen opnieuw vrijwilligers afval. Als iedereen zoals Kimberly was, zou de actie niet nodig zijn. „Ik gooi niets op straat”, zegt ze. „Moet ik iets kwijt, dan stop ik het in m’n jaszak. Afval op straat is onbeschoft.”

Reacties (1)

elspeter
stagiair
Quote bericht
aantal posts:68

ELSPEET SCHONER DAN OOIT!