Yord herfst logo
Home      Zoeken      

Tokkelen op gekleurde snaren

Haar vingers kunnen roetsjen over de snaren van haar 1 meter 70 hoge Keltische harp. Maar ze moet goed uitkijken of ze een rode, zwarte of witte snaar raakt. Linda van Bochove (12) uit Barneveld: „Bijna niemand speelt harp.”

Start: „Tijdens het jaar algemeen muzikale vorming op de muziekschool, een basisjaar voordat je kiest welk instrument je wilt gaan spelen, hing er een poster met een harp op de deur. Wat een mooi instrument, dacht ik toen. Op de Wegwijsbeurs hoorde ik iemand erop spelen. Dat wilde ik ook kunnen. Maar niemand op onze muziekschool gaf harples. Bijna had ik toen voor cello gekozen. Maar gelukkig heeft de muziekschool op tijd een harpjuf aangesteld. En nu speel ik alweer drie jaar harp.”

Leuk: „Bijna niemand speelt harp. Dat maakt het best bijzonder. Het instrument heeft 38 snaren. De C is rood, de F is zwart en de tussenliggende snaren zijn wit. De kleuren maken het makkelijk om de juiste snaren te kiezen bij het tokkelen.”

Lastig: „Soms is het best moeilijk om meerdere noten tegelijk te spelen. Als je bijvoorbeeld acht snaren tegelijk moet bespelen, dan heb je elke vinger op beide handen nodig -de pink doet nooit mee. De kans is dan best groot dat je een verkeerde snaar pakt. Toen ik net speelde, had ik ook blaren op m’n vingers. Maar ondertussen heb ik wel een goed laagje eelt opgebouwd. Ook vond ik het in het begin lastig om van de ene snaar naar een hoger liggende snaar over te gaan. Met grote snaarwisselingen had ik best moeite.

Ik gebruik tijdens het spelen haakjes. Hiermee kan ik noten een halve toon hoger maken. Bijvoorbeeld van een C een Cis. Maar dan moet ik ondertussen wel met m’n andere hand doorspelen. Dat is soms wel lastig.”

Les: „Eén keer per week heb ik driekwartier les, samen met een ander meisje. We leren daar akkoorden en liedjes. Ook geven we soms een uitvoering op de muziekschool. Dan ben ik best zenuwachtig hoor.”

Tijd: „Elke dag oefen ik een kwartier tot een halfuur. Soms kom ik er ’s morgens eerder m’n bed voor uit, maar meestal oefen ik ’s middags uit school.”

Kosten: „Je kan harpen van 750 tot 15.000 euro kopen. De mijne kostte 4000 euro.”

Familie: „M’n moeder en zus spelen dwarsfluit. En m’n zusje piano. Soms speel ik samen met m’n zus.”

Favoriet muziekstuk: „”The granadier and the lady” van Jennifer van der Harten. Dat is een solostuk voor harp. Echt een mooi, rustig lied.”

Reacties (2)

Gertjan
bezorger
Quote bericht
aantal posts:17

Een harp heeft altijd een mooie klank. Kheb er ook een CD van. @Roos: met de klanken van een harp kan je iemand misschien nog wel veel meer plezier doen dan met alleen geld
somebody
bezorger
Quote bericht
aantal posts:7

Nice heur harp spele. Dr spele nie so hil vil dat instrument, ma ook nie super wijnig or. K ken dr 6 duz.. val bes wel mee. Srry or pluisje marre hoeveel dr wel nie orgel spele is ook nie normaal. duz... kweenie hoe je dr bij komt dat bijna niemand 't speeld?!