Yord herfst logo
Home      Zoeken      

    Met een pan groenten naar het bos

    Natasja (17) uit Schinveld: Ik vind het kappen van bomen heel erg

    SCHINVELD - Dagelijks was ze met haar paard in het bos te vinden. Heerlijk uitwaaien en genieten van de natuur. Dat is verleden tijd. Door de gekapte bomen zie je het bos niet meer. Natasja Bovens (17) uit Schinveld: „Dit vind ik heel erg.”

    Actievoerder.

    Actievoerder.

    „’k Zie haar nog gaan. Mijn overbuurvrouw. Met een pan dampende groenten in de auto reed ze de straat uit. Daar begon het bos al. En kon ze de actievoerders van een warme hap voorzien. Super”, vond Natasja. Het Limburgse dorp was de afgelopen week volop in het nieuws. De NAVO wilde dat het bos van 6 hectare groot, zou verdwijnen voor de veiligheid van Awacs-vliegtuigen die op de naburige basis landen. De vliegbasis Geilenkirchen ligt net over de grens in Duitsland.

    Maar omwonenden en actievoerders lieten dat niet zomaar gebeuren. Natasja woonde op loopafstand van het bos en heeft de ontwikkelingen op de voet gevolgd. Sterker nog: ze besloot er vorige week samen met haar vriendin een werkstuk over te maken voor het vak ckv. „Er gebeurde zo veel. Mensen ketenden zich aan bomen vast of verbleven in hutten. Lieten zich zelfs in beton gieten of sloten zich op in een tunnel in het bos. Genoeg om over te schrijven.”

    Groot vuur
    Vorige week vrijdag ging Natasja samen met een vriendin het bos in om foto’s te maken. „Er hingen spandoeken. Op een groot bord waren alle nieuwsberichten over het Schinveldse bos geplakt. Er brandde een groot vuur op de grond. Daar was een grote tent bij gezet. Daarin konden de actievoerders eten. En in die tent was iedereen eigenlijk wel welkom. Het gaf iets samenbindends om elkaar daar als dorpsgenoten te ontmoeten. We stonden samen sterk.

    Oproep.

    Oproep.

    Omwonenden waren zo trots op de actievoerders dat ze hun een sleutel van hun huis gaven. Zo konden ze op elk moment bij hun binnenkomen om een douche te nemen.”

    Wat Natasja vooral opviel tijdens haar boswandeling? „Het was koud, niet overdreven: ijskoud. Ik heb enorme bewondering voor de actievoerders die dag en nacht in deze kou bivakkeerden.”

    Met wortel en al
    Toch bleven de bomen daardoor niet overeind staan. Maandag vielen de eerste ter aarde. Natasja, verontwaardigd: „Eerst zouden de bomen alleen getopt worden. Ze zouden tot één meter hoogte blijven staan. Maar wat blijkt? Met wortel en al werden ze uit de grond gehaald.”

    „Ik vind het kappen heel erg. Schinveld trekt mensen juist aan door zijn bosrijke omgeving en mooie wandelgelegenheden. Ook hadden we altijd al last van laagvliegende vliegtuigen. Dat zal na de kap van het bos alleen maar erger worden.”

    Dat de NAVO niet zomaar tot de kap heeft besloten, gaat er bij Natasja niet in. „Ik vind dat ze te weinig rekening met ons als inwoners van Schinveld heeft gehouden. Mij is te weinig duidelijk wat voor voordelen de kap met zich meebrengt. Wij voelden ons niet serieus genomen. Reden voor actievoeren dus.”

    Woensdagmorgen zijn de laatste actievoerders uit het bos weggehaald. Natasja: „Zonder hen had zo’n klein dorp als Schinveld nooit zo het nieuws gehaald. Ook al hebben we de kap niet kunnen voorkomen, we hebben denk ik de mensen van de regering wel wakker geschud. Hen aan het denken gezet.”

    Hoe het bos er nu uitziet? „’k Heb geen idee. Het gebied is helemaal afgesloten. ’k Ga er binnenkort weer een kijkje nemen. ’t Zal wel een kale boel zijn.”

    Reacties (2)

    ---mar--natuurfan
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:6

    kvin het egt un goeie!! daar zou ik ook aan mee doen.. wat hebj er nou an om de natuur te vernietigen.. altyd maar weer om te bouwen.. degene die die actie dom vind is zelf dom.. kzoud ook heel erg vinde als het bos bij mij in de buurt weg zou gaan......
    xxx
    bezorger
    Quote bericht
    aantal posts:6

    kzag ur net un paar bij staan die zeiden dat ze ut dom vonde om verzet te bieden kzou zegge ga dan maar lekkr door met kappuh je ziet zelf wel wat ur dan met de dampkring gebeurt!! tguhhh!! nou... kvind un hele goeie!! die mensen die verzinnen om daar te gaan bouwe moeten ook maar us op hun doos kryge!! er verdwijnt al genoeg natuur:(((