Voorpagina

Boor voor tunnel
Westerschelde
opgeleverd

Van onze wetenschapsredactie
SCHWANAU – De Duitse firma Herrenknecht heeft gistermiddag de eerste boormachine opgeleverd voor de aanleg van de Westerscheldetunnel.

De machine is 185 meter lang en gaat een tunnel boren met een diameter van 11,3 meter. Begin volgend jaar moet de boring in Terneuzen van start gaan, drie maanden later arriveert een tweede boormachine om de andere tunnelbuis aan te leggen. De machines doen er bijna 2,5 jaar over om de 6,6 kilometer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland ondergronds af te leggen.

De Duitse bouwer is specialist op het gebied van boormachines voor slappe bodems. Dat vereist speciale aanpassingen, omdat het boorfront gemakkelijk instort. Eerder bouwde Herrenknecht de machine voor de Tweede Heinenoordtunnel, de eerste geboorde tunnel in een zachte ondergrond in Europa.

Gisteren controleerden Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie in Schwanau de werking van de boormachine. Volgende week wordt het apparaat weer afgebroken en getransporteerd naar de bouwput in Terneuzen. Het complete tunnelproject gaat, inclusief de aanleg van aansluitende wegen, 1,6 miljard gulden kosten. In 2003 moet de bouw afgerond zijn. Een kaartje zal dan 11,75 gulden kosten.