Toerisme

Gran Dorado-gast mag geen Efteling-effect krijgen

Onthaasten in een
Frysk Wâldhúske

Door W. H. Smith
Niks moeten. Volgens dat credo beheert de Gran Dorado Group in Nederland 34 bungalowparken. Het bedrijf wil gasten 34 keer anders in de watten leggen. In Natuurpark De Witte Bergen, onder de rook van het dorpje IJhorst, ligt het accent zéker op rust. Vanwege het landschappelijk karakter mag men daar zelfs geen waslijntje spannen. Het alternatief is een drooghek in de bungalow of een droogtrommel in de wasserette. Of gewoon niet wassen. Kunnen moeders ook eens onthaasten in een Frysk Wâldhúske.

Met meer blad aan boom en struik kunnen de bijna zestig bungalows zich discreet tussen het groen verschuilen. Het is echter nog april en dus vallen de Friese huisjes extra op. Spierwitte muren en een grappige muts van half riet, half pannen. De auto rolt stapvoets over het glooiende asfaltparcours. Haast geruisloos ook. Acht ogen zoeken nummer negentien. Na nog wat bochten zijn we 'thuis'. Een blauwe reiger vliegt geschrokken weg, zodat er bij de speel-spartel-visvijver écht geen kip te bekennen is. De Witte Bergen is helemaal van ons alleen.

Op tafel staat een kruikje kruidenbitter. En een bos bloemen. Vers in de vaas. De rest van het groen in de huiskamer is net echt. De vloer lijkt kurk, maar blijkt zeil. Bijzonder praktisch, wat eveneens voor de indeling van de woning geldt. De kinderen bukken in een bak speelgoed. Verder gaat de verkenning. Keuken, sanitair: brandschoon. Geen vaatwasser, wel een magnetron. Overal kindveilige stopcontacten. Zelfs een traphekje. Het verwenpakket belooft opgemaakte bedden. Op het kussen liggen ook schone handdoeken. De kids duiken in de bedstee. Wat wil je nog meer?

Bezettingsgraad
Gran Dorado noemt zich met veertig parken de grootste en meest gevarieerde aanbieder van bungalowvakanties in de Benelux en Duitsland. „We hebben de meeste parken in Nederland”, zegt voorlichter Henriëtte Gerlsma onder het genot van een kop koffie in het enige, nu lege restaurant van De Witte Bergen. De kleurenbrochure somt er in totaal 34 op, verspreid over elf provincies. Flevoland blijkt voor het concern (nog) een witte vlek.

Op de door het NRIT geconstateerde leegstand vormt het bedrijf een gunstige uitzondering. „We realiseren een bezettingsgraad van 80 tot 85 procent. Tijdens de Kerst waren onze parken volledig bezet”. Volgens mevrouw Gerlsma krijgen juist de kleine, individuele verhuurders het steeds moeilijker. „Die leiden veelal een kwakkelend bestaan. Het ontbreken van investeringskapitaal en een marketingapparaat belet hen in te spelen op ontwikkelingen in de markt”.

Speciale kortingen
De markt. Dat is alleen in Nederland al een groep van bijna vijf miljoen mensen die voor gemiddeld vier dagen per jaar een bungalow boeken. Voor de grote jongens is het een vechtmarkt, waar scherpe prijzen gehanteerd worden. Gran Dorado, die sinds 1 november ook Air Miles-spaarders over de vloer krijgt, timmert aan de weg met speciale kortingen voor jonge gezinnen en 55-plussers. Lieden die in familieverband iets te vieren hebben, kunnen rekenen op een “all-in-the-family weekend-korting”. Bovendien probeert het bedrijf elders in Europa klanten te winnen. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld. „De door Engelse gasten gerealiseerde omzet zien we ieder jaar nagenoeg verdubbelen”.

De vraag of Gran Dorado met behulp van psychoanalyses de wensen van potentiële huurders in kaart brengt, beantwoordt de pr-dame met een geheimzinnig lachje. „Het maken van een profiel van de gast is moeilijk. Mensen laten zich niet meer in hokjes plaatsen. Ze zijn niet meer te verleiden met een standaardaanbod, met massaliteit en uniformiteit”.

Rust en vrijheid
Eén signaal ving de bungalowverhuurder echter duidelijk op: de gast wil soms even uit de hectische maatschappij stappen. „Mensen voelen zich steeds meer beperkt in hun vrijheid. Je moet dit en je moet dat. Zelfs kinderen hebben een agendaatje. Het dwangmatige rukt op in deze maatschappij. In onze optiek worden de behoefte aan rust en het gevoel van vrijheid steeds belangrijker levensbehoeften. Welzijn en je lekker voelen komen in de plaats van welvaart. Veel mensen zouden het liefst de deur achter zich dichttrekken en roepen: „Ik moet niks, helemaal niks”. Gran Dorado speelt op die wens in. Bij ons is het grote moeten afgeschaft. Onze filosofie is “alles mag, niets moet””.

Zowel het feit dat de badmeesters geen fluitje meer om hun nek hebben hangen, als het ontbreken van een slagboom bij de ingang past in de strategie om de gast de dwang van alledag te laten vergeten. „De weinige slagbomen die we wel hebben, zijn vriendelijk groen geschilderd. Op Gran Dorado-parken tref je verder heel weinig verkeersborden aan. Gasten zijn overigens binnen een kwartier ingecheckt. Ook op Port Zélande, met 700 bungalows ons grootste park. Zou dat langer duren, dan kan er al een gevoel van stress ontstaan. Mocht een huisje op de dag van aankomst al vóór ingang van de officiële verhuurtijd ter beschikking zijn, dan kan het door de gast vast worden betrokken”.

Andere wereld
Met de overname van Creatief Vakantieparken in 1996 ontstond binnen de Gran Dorado Group een enorme diversiteit. De keuze varieert bijvoorbeeld van een kleinschalig park als De Witte Bergen met 58 bungalows en geringe faciliteiten tot Port Zélande met ruim 700 bungalows en uitgebreide voorzieningen. De brochure hanteert een duidelijke tweedeling: negen Gran Dorado-parken (met meer vertier in de vorm van een subtropisch “waterparadijs”, winkels, restaurants en overdekte sportcentra) en 34 Ville Dorado-parken. „Bij de eerste categorie hoef je niet van het park af, terwijl bij onze villaparken het accent juist op de bungalows en rustige omgeving ligt. In ruil voor minder faciliteiten is er vaak meer variatie in accommodaties”.

De bungalows mogen in niets appelleren aan het leven thuis. „Op alle parken zijn de huisjes verschillend. Zowel wat betreft interieur als exterieur. In Park Zandvoort logeert de gast in een puntig huisje in Californische stijl. De Witte Bergen heeft Fryske Wâldhúskes, compleet met een opkamer en bedstee. Je komt dus telkens in een heel andere wereld terecht. We kiezen bewust voor onderscheidende architectuur en verrassende interieurs. Een inrichting waar je thuis na drie maanden zou uitknallen. In een vakantiebungalow vindt iedereen dat echter juist leuk. Psychologen hebben dat allemaal voor ons uitgezocht”.

Hondentraining
Natuurschoon of de mogelijkheden van recreatie in de omgeving zijn belangrijker dan vertier op het park, vindt Gran Dorado. „Enerzijds leggen we het accent op oogstrelende villa's. Anderzijds bevinden onze parken zich op sterk wisselende, fraaie locaties. In Het Roekenbosch ligt bijvoorbeeld een bewoonde dassenburcht. Centrumvoorzieningen moeten ten dienste staan van het verblijf, meer niet. Dat geldt ook voor onze subtropische zwembaden. Dat zijn compensatieproducten. Er moet een verschil blijven tussen dagattracties en bungalowparken. Attracties zijn voor dagrecreanten. Die moeten alles in één dag meemaken. Onze gasten mogen echter voor geen goud last krijgen van het Efteling-effect: er is zo veel te doen, we hebben er voor betaald, dus moeten we alles aflopen. We willen gasten niet koste wat het kost op onze parken houden. Ze mogen zich ook elders ontspannen. Lekker met de bolderkar en de kleintjes naar het strand gaan of een fietstocht over de heide maken”.

Niettemin biedt Gran Dorado op enkele parken bijzondere faciliteiten aan. Zo kan men op Port Zélande en Weerterbergen een vijfdaagse hondentraining volgen. Sinds november vorig jaar 'draait' in Ouddorp in samenwerking met het Nederlands Astmafonds ook een cara-project. Voor dat doel zijn vijftien bungalows aangepast. Huisdieren en rokers komen er in ieder geval niet binnen. Port Zélande beschikt tevens over een nierdyalisecentrum. Maximaal twaalf patiënten kunnen daar terecht. De medische zorg is in handen van verpleegkundigen van het Dordtse Drechtsteden Ziekenhuis.

Sauna en zonnebank
De Gran Dorado-accommodatie varieert van luxe tot eenvoudig. Henriëtte Gerlsma: „Kwaliteit is onze standaard. Dus alle woningen zijn compleet uitgerust. Met eenvoudig bedoelen we dat ze alleen wat kleiner zijn. Luxe wil zeggen dat de bungalows voorzien zijn van een sauna, een vaatwasser, een waterbed, een zonnebank. Vroeger bood een bungalowpark meer luxe dan men thuis gewend was. Niemand had bijvoorbeeld een kleurentelevisie. Nu kunnen we nauwelijks nog iets nieuws, iets aparts toevoegen”.

De keten beschikt over een aantal kinderbungalows; ze zijn voorzien van een badje, een box, speelgoed, een flessenwarmer, stapelbedden en een wipstoeltje. 'Ons' huisje heeft een kinderstoel en een campingbedje standaard in het pakket, maar Clown Billy ontbreekt op De Witte Bergen. Hij bivakkeert alleen op de negen grote parken van Gran Dorado. In een woonwagen. Op onverwachte momenten kan hij zomaar het pannenkoekenrestaurant binnenstappen. „Billy vermaakt de boel met koekjes bakken en zwaait gasten uit als ze het park verlaten. Voor de oudere jeugd organiseren we meer avontuurlijker dingen zoals fietstochten, een badmintontoernooi of een speurtocht”.

In IJhorst staat het zwembad, verwarmd door zonnecollectoren, tot half mei nog droog en ook de kegelbaan (ƒ 17,50 per uur) gaat dan pas open. We kunnen naar een subtropisch zwembad in Meppel rijden, maar kiezen er toch voor om 'thuis', knus rond de gashaard in de 'ouderwetse' opkamer een potje Rummicub te doen.

Buiten geeft een bonte specht een den een paar flinke tikken. De natuur gunt zich blijkbaar geen tijd om te luieren.

Informatie Gran Dorado Group: 0900-8883 (22 cent per minuut), maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur.