Ict & Media 20 april 2000

Uitgever PCM
dreigt krantensite
met rechtszaak

AMSTERDAM – PCM, uitgever van onder meer de dagbladen NRC Handelsblad, Algemeen Dagblad en De Volkskrant, dreigt met de rechter tegen krantensite Kranten.com.

PCM wil Kranten.com verbieden te verwijzen naar de internetsites van haar kranten. Kranten.com zet alle krantenkoppen op internet. Met een druk op de muisknop kan de geïnteresseerde lezer doorklikken naar het hele artikel op de website van het dagblad zelf. „Daarmee passeren we de voorpagina van de internetsite, waarop veelal reclame staat”, zegt advocaat D. Visser, vertegenwoordiger van Eureka Internetdiensten, de uitgever van Kranten.com. „Het is voor PCM juist belangrijk dat bezoekers de reclame zien, want daar verdienen ze geld mee.”

Volgens Visser is de kern van internet juist de mogelijkheid van het doorlinken ofwel het verwijzen. „Dat is de backbone van het internet. PCM heeft ons gevraagd om te stoppen met de dienst. Dat doen we natuurlijk niet, want dit is een principezaak.”

Kranten.com is anderhalf jaar geleden opgezet door studenten. Naast de site verzorgt het bedrijf ook een emaildienst waarbij gebruikers een dagelijks 'koppenoverzicht' kunnen ontvangen.

Niet tevreden
PCM is niet tevreden over de manier waarop Kranten.com met de links omgaat. „PCM wil graag controle houden over wat er met de informatie gebeurt”, aldus advocate J. Krikke. „We zijn niet tegen het linken op zich, maar het gaat ons om de manier waarop. Zo maakten zij ook gebruik van de mogelijkheid om in krantenarchieven te zoeken. Maar daarmee zijn ze, naar ik heb begrepen, gestopt. We zouden graag met het internetbedrijf willen praten, want volgens mij moet er een modus te vinden zijn.”