Ict & Media 13 april 2000

Europese chatboxen plat uit
protest tegen aanvallen

AMSTERDAM – Beheerders van chatboxen in Europa hebben hun internetdiensten vorige week van vrijdagmiddag 12 uur tot zaterdagavond 20.00 uur platgelegd. De netwerkoperators zijn steeds vaker het slachtoffer van computeraanvallen en dat zijn ze spuugzat.

Wat er gebeurt, is dat pubers een enorme hoeveelheid informatie naar de servers sturen, waardoor ander verkeer niet meer mogelijk is. Met een dergelijke 'distributed-denial-of-service-aanval' zijn recent in de Verenigde Staten grote bedrijven als Amazon.com en Yahoo.com aangevallen.

De servers van chatboxen worden veelal gesponsord. Er is geen geld voor dure beveiligingssystemen. „We willen het systeem graag in stand houden, want het hoort er gewoon bij. Maar door alle aanvallen wordt dat wel heel moeilijk”, aldus S. Hania van internetprovider XS4All.

Met de staking wilden de beheerders, allemaal vrijwilligers, een signaal afgeven. „De lol gaat er op deze manier gewoon af”, zegt R. van Mook van de Universiteit Twente. „Ik heb het idee dat de mensen die dat doen, niet weten wat ze aanrichten. Er komt tijdens zo'n aanval zoveel informatie binnen, dat de kosten van het verkeer alleen al in de tienduizenden guldens kan lopen.”

Pubergrap
Van Mook wil dat het stopt. „Het draaiende houden van het IRC-netwerk zagen we tot voor kort nog als een vorm van sport. Maar de aanvallen kosten ons dermate veel tijd en inspanning, dat het niet meer leuk is. Bovendien begint de universiteit te morren door alle overlast. Het nut van het draaiende houden van een IRC-server weegt niet op tegen de problemen die de aanvallen veroorzaken”

Hania denkt dat de daders pubers zijn die een grapje uithalen. „Ze vinden zo'n grapje leuk”, denkt hij. „Deze generatie lijkt niet de verantwoordelijkheid te hebben die bij internet hoort. Op deze manier wordt er weer een stukje internet de nek omgedraaid.”