Buitenland23 juni 1999

VS: Russische
huurlingen hielpen
Serviërs in Kosovo

Van onze correspondent
NEW YORK – Woordvoerder Kenneth Bacon van het Amerikaanse ministerie van Defensie (Pentagon) heeft berichten bevestigd dat de Serviërs in Kosovo steun hebben gehad van Russen.

„Wij weten niet hoeveel dat er zijn geweest, maar het is ons bekend dat de Serviërs in Kosovo steun hebben gehad van Russische vrijwilligers of van Russische huurlingen”, aldus Bacon.

Hij reageerde op een publicatie van de krant Newsday, die UCK-bronnen citeerde. Daarin werd melding gemaakt van „Russische eenheden.” Zover wilde Bacon niet gaan. Maar hij zei wel dat het de Amerikanen bekend was dat er Russen hadden meegevochten met de Servische troepen of met de Servische paramilitaire eenheden.

„Als blijkt dat Russen zich daarbij schuldig hebben gemaakt aan misdaden tegen de Kosovaarse bevolking, dan zullen zij zich voor het tribunaal in Den Haag moeten verantwoorden, net als ieder ander”, aldus Bacon.

De kwestie ligt gevoelig vanwege de nauwe banden tussen de Serviërs en de Russen en vanwege de delicate positie van de Russische troepen die in het kader van de KFOR-troepenmacht meedoen aan de vredesoperatie in Kosovo. „Wij gaan ervan uit dat de Russische militairen zich volkomen onpartijdig opstellen”, aldus Bacon.

Hij benadrukte de goede samenwerking met de Russen in de internationale vredesmacht in Bosnië. „Dat moet ook in Kosovo mogelijk zijn”, zo meende Bacon, die verder geen commentaar kwijt wilde.