Buitenland27 april 1999

NAVO bestookt opnieuw zenuwcentrum

Topgeneraal:
Milosevic fout
ingeschat

Van onze buitenlandredactie
WASHINGTON – De NAVO blijft erop vertrouwen dat luchtaanvallen voldoende zijn om het conflict rond Kosovo als overwinnaar af te sluiten. Niettemin heeft generaal Klaus Naumann, de militaire leider van het bondgenootschap, gisteren toegegeven dat de lidstaten mogelijk een verkeerde inschatting hebben gemaakt voor ze tot de bombardementen overgingen. Voor de tweede keer in een week heeft de NAVO vanmorgen raketten afgevuurd op het kantoorgebouw in Belgrado dat wordt omschreven als het zenuwcentrum van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic.

Volgens Naumann had de NAVO er onvoldoende rekening mee gehouden dat „een man die aan het hoofd staat van een land als Joegoslavië” het risico zou willen lopen dat „zijn hele land plat wordt gebombardeerd alvorens op te geven en te voldoen aan de eisen van de internationale gemeenschap.” Naumann erkende dat de NAVO ervan uitging dat Milosevic zou handelen als een verantwoordelijk staatsman. „Dat leek mij een redelijke veronderstelling”, aldus Naumann, die stelde dat Milosevic gokt met de toekomst van zijn land.

Volgens Naumann is het hoog tijd dat Milosevic zijn koers herziet. Hij wees erop dat een internationale troepenmacht ook zou toezien op de ontwapening van het Bevrijdingsleger van Kosova (UCK), dat blijft groeien in aantal en sterkte. Naumann stelde dat de NAVO op de ingeslagen weg moet doorgaan. Om de Joegoslavische president te raken zal de alliantie aanvallen moeten blijven uitvoeren op de Servische politie- en legereenheden, op de paramilitaire strijdkrachten alsmede op het propaganda-apparaat van Milosevic, zo stelde Naumann.

De Amerikaanse minister van Defensie, William Cohen, gaf gisteren het bevel nog eens dertig tanktoestellen van de Amerikaanse luchtmacht naar de Balkan te sturen. De vliegtuigen vormen de eerste groep van de eerder deze maand door NAVO-opperbevelhebber Wesley Clark gevraagde driehonderd toestellen. De tankers zullen worden bemand door reservisten, zo zei het Pentagon.

De NAVO meldde gisteren dat de Amerikaanse Apache-gevechtshelikopters die in Albanië zijn gestationeerd, klaarstaan om te worden ingezet. Zodra Clark daartoe het bevel geeft, kunnen de Apaches in actie komen, zei NAVO-woordvoerder Jamie Shea.

Bombardementen
Voor de tweede keer in een week heeft de NAVO vanmorgen raketten afgevuurd op het kantoorgebouw in Belgrado dat wordt omschreven als het zenuwcentrum van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic. Om 01.10 uur klonken luide inslagen in het 23 verdiepingen tellende USCE-centrum, waar kantoren van Milosevic' Socialistische Partij zijn gevestigd alsmede kantoren van televisie- en radiostations die gelieerd zijn aan de bondgenoten van Milosevic.

Twee raketten verwoestten de televisiezendmast op het gebouw. Die antenne was bij de eerste aanval op het gebouw, afgelopen woensdag, onbeschadigd gebleven. Rondom de kantoorflat waren van verschillende gebouwen de ruiten gesneuveld. In heel Servië klonk maandagavond het luchtalarm. In Novi Sad is een enorme ontploffing gehoord nadat NAVO-vliegtuigen waren overgevlogen. De plaatsen Cacak, Kraljevo en Sombor zijn ook bestookt. Het luchtalarm ging ook af in Nis en de hoofdstad van Montenegro, Podgorica.