Buitenland21 april 1999

Politicus uit VS
bezoekt Belgrado

Van onze correspondent
NEW YORK – De Amerikaanse politicus Jim Saxton is in Belgrado geweest voor wat zijn woordvoerder Hollendonner een ”fact-finding-missie” noemde.

Meer wilde hij niet kwijt, maar Saxton zou niet geprobeerd hebben om de drie Amerikaanse militairen vrij te krijgen die eind maart door de Serviërs gevangen werden genomen.

De Republikein Saxton werd vandaag terugverwacht in Washington. Hij zal eerst verslag uitbrengen aan voorzitter Hastert van het Huis van Afgevaardigden. Hollendonner wilde niet kwijt met wie Saxton gesproken heeft, maar volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug is hij onder meer ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken. Zijn reis verraste Democraten en Republikeinen op een moment dat die in de Senaat gezamenlijk een resolutie indienden die president Clinton volmacht geeft om „alle noodzakelijke middelen” in te zetten om de strijd op de Balkan te winnen.

Die resolutie heeft de steun van senatoren uit het centrum plus de liberale en de conservatieve vleugels. Maar de Republikeinse fractieleider Lott vindt de ”timing” ongelukkig. Wordt de resolutie aangenomen dan heeft president Clinton volgens hem „vrij spel” om de Verenigde Staten in een complete Balkanoorlog te storten. Wordt de resolutie verworpen dan moedigt dat Belgrado aan. Zijn partijgenoot McCain meent echter dat de regering alle mogelijkheden moet krijgen „om dit conflict zo snel en effectief mogelijk af te sluiten met een overwinning.” McCain is een van de Republikeinse presidentskandidaten en was een van de eerste politici die pleitten voor het sturen van grondtroepen.