Buitenland31 maart 1999

Woordvoerder: Details ontbreken nog

Nederlandse F-16's
bestoken gronddoelen

AMENDOLA – Enkele Nederlandse F-16's hebben gisteren vanaf de Italiaanse basis Amendola voor het eerst gronddoelen bestookt in Servië. Alle toestellen zijn veilig teruggekeerd, aldus een woordvoerder van het Nederlands-Belgische detachement op de basis.

Hij wilde niet zeggen welke Servische doelen precies zijn bestookt en of er veel schade is aangericht. In de tweede fase van de NAVO-acties boven Servië, die tijdens de weekwisseling is ingegaan, bestookt het bondgenootschap vooral Servische troepen en tanks. De NAVO onderzoekt de schade die hierbij is aangericht, maar nadere details ontbreken nog. „Het kost enige tijd om alles op een rijtje te zetten”, aldus de woordvoerder.

Het feit dat Nederlandse toestellen meedoen aan aanvallen op gronddoelen betekent dat ze een iets groter risico nemen dan bij eerdere acties, aldus de woordvoerder. Toestellen die gronddoelen aanvallen moeten meestal voor korte tijd iets lager vliegen om hun doelen te raken. Bovendien is er bij het aanvallen van gronddoelen iets meer gevaar om zelf te worden getroffen dan wanneer alleen een defensieve taak bij de luchtverdediging wordt uitgevoerd, zoals tot dusver het geval was. Behalve aanvallen op gronddoelen voeren de F-16-piloten nog steeds ook luchtverdedigingsacties uit.

De woordvoerder wilde om tactische redenen niet zeggen welke raketten bij de grondaanvallen zijn gebruikt. De F-16's beschikken hiervoor onder meer over geavanceerde Mavericks voor precisiedoelen en 500- en 2000-ponders.