Buitenland29 maart 1999

Voorzitter wijst Europa op verantwoordelijkheid

Prodi: Grotere rol
EU in Joegoslavië

SOFIA – Romano Prodi, die is aangewezen als nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, heeft gisteren gezegd dat de Europese Unie een sleutelrol moet spelen in het oplossen van de crisis in Joegoslavië.

In een interview op de Bulgaarse radio zei hij dat de EU de verantwoordelijkheid draagt voor de vrede en het welzijn op de Balkan.

Prodi stelde dat de EU niet moet handelen „in de stijl van de negentiende eeuw, met zijn Berlijnse en Weense Congressen”, waar in de vorige eeuw belangrijke wijzigingen werden aangebracht op de Europese landkaart. „We moeten te werk gaan met het besef dat de staten die (uit de crisis) naar voren komen, in staat moeten zijn om samen te leven onder het gemeenschappelijke dak van het Europese huis”, aldus de oud-premier van Italië.

De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joschka Fischer, zei woensdag dat „de weg van de vrede” voor de Joegoslavische president Slobodan Milosevic openblijft. Hij riep Milosevic op het geweld tegen burgers in Kosovo te staken. Hoewel Rudolf Scharping, de Duitse minister van Defensie, de Servische aanvallen op etnische Albanezen kenschetste als het begin van een genocide, wees Fischer het sturen van grondtroepen van de hand.

Cruciaal
De speciale EU-gezant voor Kosovo, Wolfgang Petritsch, sprak zich gisteren juist uit voor de mogelijkheid van grondtroepen. In een interview met de Duitse televisiezender ARD zei de Oostenrijker dat het na een aantal dagen van bombardementen en voor het ingaan van de tweede fase van NAVO-acties verstandig is de vraag te stellen „of het overwegen van grondtroepen niet een realistische manier is om het probleem op te lossen.”

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, sprak zich gisteren opnieuw uit tegen het zenden van grondtroepen. Niettemin zei de Republikeinse senator John McCain dat de dreiging met acties op de grond cruciaal kan zijn om Milosevic ertoe te bewegen zijn optreden tegen de etnische Albanezen stop te zetten.