Buitenland

Duitse historicus
Haffner overleden

BERLIJN – Sebastian Haffner, een van de bekendste publicisten over de hedendaagse Duitse geschiedenis, is zaterdag op 91-jarige leeftijd overleden. Haffner, pseudoniem voor Raimund Pretzel, schreef veel controversiële artikelen en boeken, onder andere over Hitler en Pruisen.

Zijn ook in het Nederlands vertaalde “Anmerkungen zu Hitler” (1978) wordt vaak beschouwd als het beste werk dat ooit over Hitler is geschreven.

Haffner emigreerde in 1938 met zijn Joodse vriendin naar Groot-Brittannië, waar hij redacteur werd van een Duits emigrantenblad en later werkte hij als correspondent voor de Britse krant The Guardian. In de jaren vijftig keerde hij, als Brits burger, terug naar Duitsland en was onder meer columnist van Die Welt. Ook maakte hij historische documentaires voor de Duitse televisie. Begin jaren zeventig nam hij weer de Duitse nationaliteit aan.

Critici prijzen vooral zijn feitenkennis, objectiviteit en heldere schrijfstijl. In zijn laatste boek “Von Bismarck zu Hitler” (1987) beschrijft hij de Duitse geschiedenis tussen 1871 en 1945 die volgens hem door continuïteit wordt gekenmerkt.

De burgemeester van Berlijn, Diepgen, prees Haffner zaterdag. Hij noemde hem een van de meest uitgesproken publicisten van Duitsland. „Wie de geschiedenis van het Derde Rijk wil kennen, moet zijn boeken lezen”, aldus Diepgen.